Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.04.2022 14:03 Publikacja: 22.04.2022 14:03
Pod długą maską Riviery GS pracuje 360-konny silnik, który zapewnia mnóstwo frajdy na drodze. Grafiki widoczne na tylnych błotnikach to naklejki i na życzenie kupującego mogą zostać usunięte bez śladu.
Foto: Stacja Klasyki
Wnętrza amerykańskich aut z lat 60. bywają przeładowane stylizacyjnie. Tu jest bardziej ascetycznie. Uwagę zwraca ciekawa manetka zmiany biegów. To coupé, więc tylnej kanapy nie poleca się wysokim pasażerom.
Foto: Stacja Klasyki
Foto: Stacja Klasyki
Buick dziś nie należy do topowych marek zza oceanu, zwłaszcza z punktu widzenia Europejczyka, ale w pierwszej dekadzie XX wieku był liderem amerykańskiego rynku. Założyciel marki, Szkot David Dunbar Buick, zbił majątek na produkcji i sprzedaży białych wanien kąpielowych. To on wynalazł metodę pokrywania żeliwa emalią. Zanim unieśmiertelnił swe nazwisko, tworząc markę samochodową, wytwarzał też silniki dla przemysłu morskiego i rolnictwa.
Auta z logo zdobionego trzema rycerskimi tarczami miały trafiać w gust przeciętnego Amerykanina, nie mogły więc być ekstrawaganckie albo zbyt śmiałe stylizacyjnie. Oczywiście pojawiały się wyjątki, a wśród nich Buick Riviera – luksusowe, dwudrzwiowe coupé, długie na 5,5 metra, produkowane w latach 1963–1999. To napędzane diabelnie mocnymi silnikami o pojemności 7,5 litra auto zyskało szybko przydomek Boattail. Sprawił to kształt tylnej części z giętą szybą, przypominającej dno odwróconej łodzi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wartość pięciu najdroższych dzieł na polskich aukcjach przekroczyła w minionym roku 25 mln zł. Wśród najwyższych notowań znalazła się „Wieczerza Pańska”, na której Leopold Gottlieb zobrazował smutek życia w nędzy. Zdaniem ekspertów to właśnie on otwiera dyskusję o trendach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Maj był najlepszym miesiącem sprzedaży w Mennicy Skarbowej od 12 miesięcy. Rosnący popyt odnotował również Goldenmark: sprzedaż wzrosła o ponad 10 proc. Tavex obserwuje poprawę dynamiki od kwietnia i spodziewa się dalszych wzrostów.
Obrót dziełami sztuki i antykami w Polsce przekroczył w minionym roku 0,5 mld zł – wynika z majowego raportu GUS. Chociaż branża jest zgodna, że rynek wszedł w fazę stabilizacji, nie brakuje kolekcjonerów, którzy z powodzeniem grają na zwyżkę.
BMW 501 to piękna limuzyna z przełomu lat 50. i 60. XX w. Charakterystyczne owalne kształty kojarzyły się z barokowym stylem, więc zyskała przydomek „barokowy anioł” („Barockengel”). Dziś dobrze zachowane egzemplarze osiągają wysokie ceny i są dobrym pomysłem na lokatę kapitału.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Wielu znawców uważa go za jeden z najpiękniejszych modeli BMW w historii marki. E9 to sportowe coupé z przełomu lat 60. i 70., które ma styl i charyzmę, ale te piękne linie kryją trudny charakter.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas