Rynek sztuki czekają w tym roku istotne zmiany prawne. Środowisko antykwariuszy powinno się do nich przygotować. Ma wejść w życie tzw. dyrektywa AML Unii Europejskiej ograniczająca pranie brudnych pieniędzy na rynku sztuki.
Na razie nie ma jednoznacznej interpretacji unijnego prawa. Antykwariusze spodziewają się, że nowe rygory w praktyce mają dotyczyć także rejestrujących się do udziału w aukcji. Nie zaś tylko kupujących i sprzedających dzieła powyżej określonej w przepisach ceny.
Nowe rygory
Zatem nowe prawo dotyczy także klientów. Nowe rygory prawne powinny być zdefiniowane w sposób zrozumiały dla uczestników rynku sztuki. Klienci powinni mieć zapewniony pełny komfort.
Antykwariusze szybko powinni zadbać o to, żeby oczekiwania prawodawcy były realistyczne. Żeby w polskich warunkach można je było spełnić. Po wejściu w życie nowego prawa będą przez kontrolerów rozliczani z tego, czy się w pełni stosują do nowych wymagań.
Powinni także zadbać o spopularyzowanie swojego stanowiska odnośnie do liberalizacji zasad wywozu z Polski dzieł sztuki. Kontynuowane są rozmowy środowiska antykwariuszy z resortem kultury. Obecnie trzeba uzyskiwać administracyjną zgodę na stały wywóz obrazu, jeśli jest starszy niż 50 lat i kosztuje więcej niż 40 tys. zł. Ta granica cenowa wprowadzona przed laty zdezaktualizowała się.