Istotnie wyższych przychodów i nieco lepszych wyników EBITDA oraz mniejszej straty netto oczekują biura maklerskie po wstępnych danych finansowych Grupy CCC za ostatni kwartał roku obrotowego 2022/2023. Spośród dwóch gigantów odzieżowych z warszawskiej giełdy to LPP powinno pokazać lepsze wyniki.

Parkiet

Co powie zarząd?

2,42 mld zł przychodów, 102 mln zł zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (według MSSF16) oraz około 117 mln zł straty netto spodziewają się analitycy z biur maklerskich po obuwniczo-odzieżowej grupie CCC w ostatnim kwartale obrotowego roku 2022/2023. Kierowana przez Marcina Czyczerskiego grupa kończy rok obrotowy 31 stycznia.

Tym samym biura oczekują po spółce z Polkowic wyraźnej poprawy przychodów (wzrost o 21 proc. rok do roku) oraz nieznacznie lepszych niż przed rokiem wyników EBITDA i netto.

CCC w przeciwieństwie do LPP prezentuje po każdym kwartale wstępne dane. Można spodziewać się ich więc najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu i szacunków biur dla tej grupy jest już w obrocie więcej niż w wypadku LPP.

Dla grupy CCC i jej notowań kluczowe będą komentarze nt. odejścia z zarządu menedżera odpowiedzialnego za finanse – Kryspina Derejczyka, a przede wszystkim efekty prac nad ograniczeniem zadłużenia w tym rozmowy z inwestorami nt. podwyższenia kapitału. Tego, jak idą, firma nie zdradza, zasłaniając się chęcią dotarcia z informacją jednocześnie do wszystkich.

Konkurencja o kieszenie

Analitycy z biur maklerskich przewidują, że w czwartym kwartale kończącego się roku obrotowego prym wiodły w CCC sklepy stacjonarne. Wolniej niż one przychody powiększać mogła zaś Grupa Modivo, do której należą platformy e-commerce: eObuwie i Modivo. Zdaniem Łukasza Wachełko, wicedyrektora działu analiz w Wood & Company, wydaje się, że nie jest to dobry czas dla oferującego odzież z wyższej półki cenowej Modivo.

Spodziewa się on natomiast, że jeśli chodzi o segment odzieżowy z ekspozycją na GPW, to w omawianym czasie w grupie LPP lepiej radziły sobie marki Reserved i Mohito. Słabiej zaś w ostatnim kwartale roku obrotowego mogła wypaść stawiająca na uboższego konsumenta marka Sinsay.

Wachełko nie wyklucza, że to efekt wzmożonej konkurencji o portfele oszczędzających konsumentów ze strony Pepco Group.

Średnia prognoz dla LPP zebranych przez agencję Bloomberg to obecnie 4,3 mld zł kwartalnych przychodów, 559 mln zł EBITDA oraz 174 mln zł zysku netto. Dla porównania rok wcześniej gdańska grupa wykazała 4,1 mld zł przychodów, 306 mln zł EBITDA oraz 155 mln zł straty netto. Był to jednak kwartał odpisów związanych m.in. z zamykaniem biznesu w Rosji. LPP publikuje sprawozdanie roczne dopiero w kwietniu.

Gdy oddawaliśmy materiał do druku, akcje CCC kosztowały na giełdzie 42,8 zł. Od początku roku walory potaniały, ale w niewielkim stopniu (0,2 proc.). Z kolei papiery LPP wyceniane są na 10,5 tys. zł. To także niewielki spadek w porównaniu z końcem 2022 r. (o ponad 1 proc.)