Pozew został złożony przez reprezentujący obligatariuszy francuskiej spółki Bank of New York Mellon. Krakowski sąd uznał, że wniosek o upadłość może w Polsce złożyć tylko podmiot zarejestrowany w naszym kraju.

Przypomnijmy, że te same przesłanki zadecydowały wcześniej o oddaleniu analogicznych wniosków dotyczących dwóch innych spółek z alkoholowej grupy: Fabryki Wódek Polmos Łańcut oraz Sobieski (pod tą nazwą Belvedere notowane jest na warszawskim giełdzie). W lipcu ze względu na braki formalne do uzupełnienia zwrócony zaś został pozew dotyczący firmy Sobieski Trade.

Francuska grupa konsultuje z wierzycielami program naprawczy, który przewiduje rozłożenie spłaty całego długu na 10 lat (zadłużenie netto wynosi około 550 mln euro). Decyzję w sprawie akceptacji lub odrzucenia planu sąd w Dijon (Francja) podejmie 14 września.

Na zaproponowany przez zarząd plan nie chce przystać komitet reprezentujący obligatariuszy posiadających ponad 60 proc. obligacji Belvedere (wartość emisji to 375 mln euro). Podmioty wchodzące w jego skład domagają się redukcji długu przez zamianę jego części na akcje francuskiej grupy. Od przyjęcia tego planu komitet uzależniał wycofanie wniosków (Bank of New York Mellon złożył pozwy o ogłoszenie upadłości wszystkich sześciu polskich spółek zależnych Belvedere).