Mispol: Kurs wciąż poniżej ceny z wezwania

Już od tygodnia trwają zapisy w wezwaniu do sprzedaży akcji Mispolu, ogłoszonym przez litewską NDX Energiję.

Publikacja: 09.12.2010 06:52

Zakończą się 15 grudnia. Zarząd spożywczej spółki do tej pory nie opublikował swojego stanowiska dotyczącego wezwania. Jak wynika z naszych informacji, nie zamierza tego robić.

Na rynku pojawiły się jednak wątpliwości, czy zarząd nie ma takiego obowiązku. Zasadniczo art. 80 ustawy o ofercie obliguje władze giełdowych spółek do przedstawienia ich stanowiska w kwestii wezwania nie później niż na dwa dni robocze przed rozpoczęciem przyjmowania zapisów.

Jednak Mispol podkreśla, że nie dotyczy to sytuacji, gdy wzywający nie zamierza przekroczyć 33-proc. progu. Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego potwierdza, że w takim przypadku zarząd rzeczywiście nie musi zajmować stanowiska.

Jednak z informacji „Parkietu” wynika, że władze Mispolu nie zamierzają biernie czekać na rozwój wypadków. W ciągu najbliższych kilku dni, jeszcze przed zakończeniem zapisów, spółka opublikuje komunikaty, które mogą mieć związek z ogłoszonym przez Litwinów wezwaniem. Przypomnijmy, że teraz mają oni nieco ponad 5,3 proc. kapitału Mispolu. Chcą kontrolować 33 proc. Oferują 7,2 zł za walor. Od kilku dni giełdowy kurs utrzymuje się nieznacznie poniżej tego poziomu. Wczoraj wyniósł 7,19 zł (+0,6?proc.).

Największą niewiadomą są plany obecnego największego akcjonariusza Mispolu Marka Jutkiewicza. Teraz ma on ponad 14 proc. udziałów w kapitale i – jak wielokrotnie deklarował – zamierza zwiększać zaangażowanie. Na razie jednak nie ujawnia swoich planów.

Ponad 5-proc. progiem w kapitale Mispolu znajduje się jeszcze Krzysztof Smolarczyk. Ma prawie 5,2 proc. akcji.NDX Energija jest podmiotem powiązanym z Eva Grupe, największym akcjonariuszem giełdowego Mieszka.

Handel i konsumpcja
Akcje CCC tracą ponad 10 proc. po finalnych wynikach roku 2024/25
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF