Zwolniła tylko w marcu i kwietniu, co było efektem zamknięcia stacjonarnych sklepów. Jednak wzrost sprzedaży na rynku książek to efekt jednej kategorii.
– Rynek rósł już w 2019 r., w 2020 trend się utrzymuje, ale głównie w kategorii podręczników – mówi Renek Mendruń z Nielsen Book w Polsce. Firma podaje również, że z jej danych wynika wzrost średniej ceny książki, choć ten wskaźnik zmienia się sezonowo – najsilniejszy wzrost widać w sierpniu i wrześniu, co jest efektem początku roku szkolnego, oraz w grudniu, kiedy przypada sezon prezentowy.
Znacznie większe zmiany widać na rynku książek elektronicznych, gdzie efekt pandemii był ogromny. Spółka e-Kiosk (z grupy Gremi Media, wydającej m.in. „Parkiet" i „Rzeczpospolitą"), zajmująca się ich dystrybucją, podaje, że jej sprzedaż w marcu wzrosła o 41 proc. w stosunku do lutego. W drugim kwartale efekt się utrzymał, wzrost sprzedaży e-booków wyniósł 52 proc. W efekcie po trzech kwartałach e-Kiosk może się pochwalić wzrostem zysku netto o 80 proc., do 2,34 mln.
– Biorąc pod uwagę, że mamy obecnie do czynienia z drugą falą pandemii, można założyć, że do końca roku zainteresowanie naszymi produktami utrzyma się na podobnym poziomie – mówi Łukasz Piela, prezes zarządu e-Kiosku. PM