Ostra rywalizacja w Parkiet Challenge mimo trudnych warunków

Trzeci tydzień gry giełdowej „Parkietu” przypadł na nieco słabsze zachowanie głównych indeksów niż w pierwszej połowie rywalizacji. Mimo to najlepsi uczestnicy konkursu zdołali wypracować w zaledwie kilka dni po grubo ponad 20 proc. zysku.

Publikacja: 05.12.2022 21:00

Ostra rywalizacja w Parkiet Challenge mimo trudnych warunków

Foto: parkiet.com

Trzeci tydzień zmagań w grze giełdowej „Parkietu” był nie mniej emocjonujący niż poprzednie. Wysoki poziom konkursu się utrzymuje.

WIG20 w kleszczach

Poprzedni tydzień był całkiem bogaty w wydarzenia rynkowe, a i w tym pewnie nie zabraknie informacji mających spory wpływ na zachowanie inwestorów. Na krajowym rynku głównym wydarzeniem był najświeższy odczyt inflacji, który nareszcie pozytywnie zaskoczył inwestorów – w tym tygodniu czeka nas z kolei posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Globalnie głównym wydarzeniem dla inwestorów było wystąpienie szefa Fedu, który stwierdził, że dotychczasowe tempo podwyżek stóp procentowych może ulec złagodzeniu. Inwestorzy od dłuższego czasu liczyli na podobny sygnał, jednak reakcja i tak była mocno bycza. Krajowe akcje najlepszy występ zaliczyły w czwartek, gdy WIG20 urósł o 1,73 proc. Końcówka tygodnia przyniosła jednak korektę i ponowne zejście indeksu dużych spółek poniżej 1750 pkt. Warto dodać, że WIG20 ścierał się w zeszłym tygodniu z górnym ograniczeniem konsolidacji, która rysuje się po kilkutygodniowym rajdzie kupujących, rozpoczętym w połowie października. Początek nowego tygodnia był dość optymistyczny, jednak WIG20 nie był w stanie wydostać się powyżej poziomu otwarcia z piątku.

Gracze pobili rynek

Mimo że zarówno WIG, jak i WIG20 finiszowały w zeszłym tygodniu nieco pod kreską, to najlepsi uczestnicy Parkiet Challenge w tym czasie wypracowali ponad 20-proc. stopy zwrotu.

Numerem jeden w rankingu tygodniowym został użytkownik grający pod nickiem „parkietfinansowy.pl” (zbieżność nazwy z tytułem naszej gazety przypadkowa), który osiągnął blisko 23-proc. stopę zwrotu. Przypomnijmy, że nagrodą główną za I miejsce w rankingu tygodniowym jest e-hulajnoga Xiaomi Mijia Electric. Drugie miejsce zajął „Harry” z zyskiem 21,3 proc. Trzeci był „Michal_Szalwia”, któremu zabrakło jedynie 0,26 pkt proc., by zrównać się z graczem z drugiej lokaty. Co ciekawe, ponad 20-proc. zysk osiągnęło jeszcze dwóch kolejnych zawodników.

Finał gry giełdowej „Parkietu” zapowiada się bardzo interesująco. Dwóch czołowych zawodników z trzeciego tygodnia mocno awansowało w ogólnej klasyfikacji i są jednocześnie na szczycie ogólnego rankingu. Prowadzi „parkietfinansowy.pl” z łącznym wynikiem 28,25 proc. Za nim plasuje się „Harry” z 25,8-proc. stopą zwrotu. Z trzeciego miejsca podium w ostatni tydzień zawodów wszedł „GrubyLong”, który pomnożył początkowy kapitał o 23 proc.

Przed nami ostatni tydzień pierwszego etapu Parkiet Challenge. Najlepsza dziesiątka awansuje do wielkiego finału, który przewidziany jest na 19 grudnia.

Rejestracja do gry giełdowej wciąż jest otwarta – wystarczy odwiedzić stronę gra.parkiet.com, by w ostatnim tygodniu powalczyć o nagrody.

Opinia partnera | Popyt zaczyna być ostrożny, podaż nie ma jeszcze silnych kart w ręku

Konrad Ryczko, analityk, DM BOŚ

Poprzedni tydzień mijał pod znakiem konsolidacji głównych indeksów światowych oraz warszawskiego WIG. „Story” rynkowe pozostaje jednak niezmienne – inwestorzy grają pod tzw. pivot Fedu, czyli wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Dane makroekonomiczne i oczekiwania sugerują, iż w grudniu możemy liczyć najpewniej na ruch Rezerwy Federalnej rzędu 50 pkt baz. wobec 75 pkt baz. szacowanych uprzednio. Nieco zamieszania wprowadziły piątkowe dane NFP, które wypadły zauważalnie powyżej oczekiwań, na co rynki akcji zareagowały spadkami. Mocne dane świadczą o sile rynku pracy w USA, co z kolei pozostawia więcej przestrzeni na jastrzębią retorykę Fedu. Ciekawa sytuacja jest w Chinach. Po serii protestów jesteśmy świadkami luzowania obostrzeń antycovidowych w Państwie Środka, co z kolei stanowi argument za ewentualnym tzw. miękkim lądowaniem dla globalnej gospodarki. Zmienność na rynkach pozostaje jednak ograniczona – wydaje się, iż globalnie jesteśmy już po grze pod wolniejsze podwyżki stóp procentowych, ale jeszcze przed rozegraniem scenariusza ewentualnej – nawet płytkiej – recesji. Powoduje to, iż popyt zaczyna być ostrożny, a strona podażowa nie ma jeszcze „dobrych kart” na ręce. Większość ośrodków analitycznych zakłada jednak, że I połowa 2023 r. przyniesie jeszcze kolejną falę spadkową wycen akcji. Krótkoterminowo – do końca roku – popyt może jednak starać utrzymać „zdobycze” z ostatniego półtora miesiąca na rynkach akcji (około 30-proc. odbicie WIG20). PAAN

Opinia partnera | Wzrost z końcówki tego roku może być niestety na kredyt

Sobiesław Kozłowski, dyrektor w Noble Securities

Październik i listopad to okres dynamicznego osłabiania USD (DXY), które zniosło ponad 38 proc. umocnienia od 2021 r. Słabość USD przełożyła się na rajd na USD/PLN. Co ciekawe, pomimo skokowego umocnienia PLN, WIG20 nie wykorzystuje szansy i utrzymuje się poniżej 1775 pkt, czyli poniżej 38,2 proc. zniesienia słabości od października 2021 r.

Dlatego też zakładam, że rajd św. Mikołaja już był, prezenty zostały dostarczone i aktualnie jest ryzyko średnioterminowej dystrybucji. Oceniając bardziej fundamentalnie – przy nadal wysokich nominalnie czy rosnących stopach procentowych i redukcji sumy bilansowej przez banki centralne, krótkoterminowe pozytywne nastawienie oceniam jako odważne. Środowy komunikat RPP, decyzja amerykańskich władz monetarnych w sprawie polityki monetarnej (15 grudnia) czy wygasanie grudniowych kontraktów na WIG20, czy wreszcie zagadnienie tarczy podatkowej, szczególnie istotnej po fatalnym roku na WIG, to z mojej perspektywy argumenty za zimnym prysznicem, choć mam nadzieję, że nie lodowatym. Ponownie rosnące notowania gazu ziemnego w Europie (TTF) czy rocznego kontraktu na energię elektryczną w Niemczech pomimo generalnie zniżkujących notowań ropy naftowej przypominają o czynnikach ryzyka. Należy jednak zaznaczyć, że od 5 grudnia obowiązuje zakaz importu rosyjskiej ropy drogą morską i najbliższe tygodnie pokażą, czy gospodarka światowa poradzi sobie z ograniczonym eksportem ropy z Rosji oraz w jakim stopniu negatywne informacje są w cenach. Obawiam, się że ostatnie zwyżki są na kredyt, którego termin spłaty to końcówka 2022 i początek 2023 r.

parkiet.com

Gra giełdowa
Finał przy bardzo zmiennej sesji
Gra giełdowa
Finał Parkiet Challenge za nami. Mamy nowego mistrza inwestowania
Gra giełdowa
Finał Parkiet Challenge 2023. Kto będzie mistrzem inwestycji?
Gra giełdowa
Pierwszy etap gry za nami. Coraz bliżej wyłonienia mistrza
Gra giełdowa
I etap rozstrzygnięty. Czas na finał Parkiet Challenge
Gra giełdowa
Parkiet Challenge. Część uczestników stawia wszystko na jedną kartę