Z pominięciem cen żywności, wyrobów tytoniowych i paliw, nastąpił 0,5-proc. wzrost cen hurtowych - największy od stycznia 2001 r. i wyraźniejszy od 0,3% oczekiwanych przez ekspertów. Szczególną uwagę zwraca o 1,3% droższy beton w związku ze zwiększeniem inwestycji budowlanych, finansowanych przez przedsiębiorstwa. Ceny paliw płynnych wzrosły o 0,4%.

Najnowsze dane uznano za kolejną oznakę ożywienia w gospodarce brytyjskiej pod wpływem poprawy koniunktury w USA oraz na kontynencie europejskim. Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa mają powody do zadowolenia, gdyż zyski niektórych wciąż spadają.

Warto przy tym zwrócić uwagę na malejące ostatnio koszty surowców, które poprawiają sytuację wielu firm przemysłowych. W maju obniżyły się one o 0,7% w stosunku do kwietnia, co było największym spadkiem od listopada 2001 r., i o 6,1% w skali rocznej. Podobny wpływ miały niższe notowania ropy naftowej. Dzięki tym czynnikom producenci mogą wolniej podnosić ceny swych wyrobów.

Obserwowana od pół roku skłonność do podwyższania cen hurtowych może zachęcić Bank Anglii do zaostrzenia rygorów polityki pieniężnej. Stopy banku centralnego znajdują się obecnie na najniższym poziomie od 1964 r., toteż ekonomiści przypuszczają, że do końca roku zostaną one podniesione o 0,75 pkt., by osiągnąć 4,75%.