Bezrobocie największe od trzech lat

W czerwcu znowu zwiększyło się bezrobocie w Niemczech i był to już 17 wzrost w ostatnich 19 miesiącach. Ożywienie w największej europejskiej gospodarce wyraźnie straciło tempo, co zmusza spółki, m.in. Siemensa i Allianza, do zwalniania pracowników.

Publikacja: 08.08.2002 09:32

Liczba osób poszukujących pracy zwiększyła się w czerwcu o 8 tys., do 4,1 mln. Stopa bezrobocia wzrosła z 9,8 do 9,9% i jest na poziomie najwyższym od prawie trzech lat.

Raport o czerwcowym bezrobociu jest przedostatnim przed wyborami parlamentarnymi, wyznaczonymi na 22 września, i świadczy o niepowodzeniu kampanii kanclerza Gerharda Schroedera. W najnowszych sondażach opinii publicznej opozycja dowodzona przez jego rywala Edmunda Stoibera zwiększyła przewagę nad rządzącymi socjaldemokratami.

Wskaźnik zaufania niemieckich przedsiębiorców spadł w lipcu po raz drugi z rzędu. Największe w tym kraju przedsiębiorstwo, Siemens, zamierza dodatkowo zwolnić co najmniej 5 tys. osób ze swojego oddziału telekomunikacyjnego. Spółka ta w ciągu dwóch lat zlikwidowała już 37 tys. miejsc pracy.

Z ankiet wynika, że wyborcy uważają bezrobocie za najważniejszy problem w Niemczech. Poparcie dla CDU i CSU Stoibera wzrosło o 1 pkt. proc. w sondażu przeprowadzonym w ub. tygodniu przez firmę badania rynku Emnid. Wynosi ono teraz 40%, wobec 34% dla SPD Schroedera.

Niemiecka gospodarka w I kwartale odnotowała niewielki wzrost po spadku PKB w poprzednim półroczu. Ministerstwo gospodarki prognozuje, że w II kwartale tempo wzrostu mogło przekroczyć 0,5%, a na cały rok rząd spodziewa się zwiększenia produktu krajowego brutto o 0,75%. - Szefowie spółek chcą zobaczyć wyraźne ożywienie, zanim znowu zaczną zatrudniać - powiedział agencji Bloomberga Peter Lockhofen z frankfurckiej firmy DG Capital Management, która zarządza 3 mld euro. - Mamy teraz mniejsze zaufanie do możliwości ożywienia gospodarczego niż jeszcze dwa miesiące temu - dodał. Największe europejskie towarzystwo ubezpieczeniowe Allianz zapowiedziało zwolnienie kolejnych 3 tys. osób po niespodziewanej stracie w II kwartale Dresdner Banku. Oznaczałoby to, że od 2000 r. Allianz zwiększy do 11 tys. liczbę zwolnień.

Bezrobocie w 12 krajach strefy euro było w czerwcu największe od dwóch lat, co świadczy, że wzrost gospodarczy w tym regionie wyraźnie osłabł. Europejscy konsumenci kupili w lipcu najmniej towarów od pięciu lat. A wydatki konsumenckie stanowią prawie trzy piąte PKB Eurolandu.

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”