Najnowsze dane makroekonomiczne miały w piątek duży wpływ na zachowanie inwestorów w Nowym Jorku. Główne indeksy otworzyły się niżej, gdyż inwestorzy zareagowali na informację o 5,9-proc. spadku zamówień na dobra trwałego użytku w USA, co stawia pod znakiem zapytania możliwość szybkiego ożywienia gospodarki. Po publikacji danych dotyczących nastrojów konsumentów sytuacja jednak nieco się poprawiła. Wprawdzie znów były one gorsze, ale w mniejszym stopniu niż przewidywano. Dodatkowo atmosferę poprawiła informacja o wrześniowym wzroście do rekordowego poziomu sprzedaży nowych domów. Wśród spółek uwagę zwracała w piątek wyprzedaż walorów firmy specjalizującej się w ubezpieczeniach zdrowotnych - Cigna - która rozczarowała wynikami za III kwartał i podała niekorzystną prognozę. Podobnie działo się w przypadku firmy telekomunikacyjnej Verizon Telecommunications. Jaśniejszym punktem był producent podzespołów komputerowych - Emulex, który opublikował lepsze wyniki. Indeks Dow Jones do godz. 18.00 naszego czasu wzrósł o 0,4%, a Nasdaq Composite zyskał 1,35%.
Brakowało wyraźnej tendencji na głównych rynkach europejskich. Londyński FT-SE 100 spadł o 1,28%, paryski CAC-40 o 0,59%, a frankfurcki DAX do godz. 18.00 wzrósł o 0,55%. Inwestorzy brytyjscy pozbywali się przede wszystkim akcji koncernu stalowego Corus (-7%) w związku ze spekulacjami, że firmie może się nie udać sprzedaż jednostki produkującej aluminium. W Paryżu aż o 11% staniały papiery firmy budowlanej Saint-Gobain, której zaszkodziła gorsza rekomendacja od Goldman Sachs. Na początku sesji prawie o 5% spadła cena walorów France Telecom po spekulacjach gazety "La Tribune", iż zadłużenie koncernu może być wyższe niż się powszechnie sądzi. Gdy firma oficjalnie zdementowała tę informację, akcje odrobiły część strat.
Ze względu na wydarzenia w Moskwie, gdzie terroryści przetrzymują blisko 1000 zakładników, praktycznie zamarł handel na tamtejszej giełdzie. Indeks RTS wzrósł zaledwie o 0,12%, przy obrotach wynoszących tylko 11,84 mln USD. Inwestorzy nie chcą podejmować decyzji, przed rozwiązaniem konfliktu.