Zysk na akcję spółki ma w tym roku zwiększyć się o 19%. Poprzednia prognoza przewidywała jego wzrost o 15%. Akcje firmy zdrożały na otwarciu sesji na giełdzie w Amsterdamie o 5,6%, a w Londynie o 4%. Unilever w połowie zrealizował już program zmniejszania zatrudnienia, a w trzech czwartych ograniczania liczby oferowanych produktów, dzięki czemu miał więcej pieniędzy na promowanie sprzedaży bestsellerów. Największy rywal tej firmy, amerykański Procter & Gamble, też dzięki oszczędnościom zwiększył nakłady na marketing i przewiduje wzrost zysku w tym roku o 10%.

Zysk netto spółki wzrósł w III kwartale aż o 58%, do 780 mln euro, a więc 77 centów na akcję, z 493 mln euro, czyli 47 centów na akcję w takim samym okresie przed rokiem. Oszczędności spółki wyniosły 340 mln euro, z czego 80 mln uzyskano z ostatecznej integracji Bestfoods, kupionej w 2000 r., 120 mln z akwizycji dokonywanych na całym świecie, a 140 mln z realizacji programu ograniczania znaków towarowych znajdujących się w ofercie. Pozwoliło to na zwiększenie marży operacyjnej o 0,5 pkt. proc., do 16,2%.

Sprzedaż najważniejszych marek wzrosła o 5,4%, wobec 4,4% w II kwartale i 3% w pierwszym. Ogólne przychody po uwzględnieniu zmian kursów walutowych spadły o 1%, do 13,1 mld euro, na skutek sprzedaży niektórych aktywów. Howard Green, odpowiadający w spółce za relacje inwestorskie, powtórzył, że sprzedaż wiodących marek wzrośnie w tym roku o 4,5-5%, a w 2004 r. wzrost ten ma wynieść 5-6%.

Polski Unilever

Polski oddział koncernu Unilever, niestety, nie podaje danych finansowych za poszczególne kwartały. Dostępne są jedynie informacje po audycie za cały ubiegły rok. Unilever Polska miał w 2001 r. 1,650 mld złotych przychodów. Wypracował w tym czasie 40 mln zł zysku brutto.