Browar w Miłosławiu chce zwiększyć sprzedaż do 30tys.hl piwa

6.12.Poznań (PAP) - Browar Fortuna Sp. z o.o. z Miłosławia (woj. wielkopolskie) zamierza w ciągu kilku najbliższych lat zwiększyć swoją sprzedaż do 30 tys. hektolitrów piwa rocznie - poinformował PAP Aleksander Stamm, prezes zarządu spółki.

Publikacja: 06.12.2002 14:03

"W tym roku sprzedamy ok. 19 tys. hl i będzie to nieco więcej, niż w roku ubiegłym. W ciągu kilku najbliższych lat chcemy zwiększać sprzedaż, by wynosiła 30 tys. hl rocznie, z czego 20 tys. hl stanowiłaby sprzedaż niepasteryzowanego piwa beczkowego" - powiedział Stamm.

Dodał, że możliwości produkcyjne, założonego w 1889 roku browaru, wynoszą 40 tys. hl piwa rocznie. Obecnie produkuje się tu piwa typu pilzneńskiego, marcowego i piwo ciemne.

Zatrudniająca ponad 20 pracowników Fortuna sprzedaje swoje piwo w promieniu 50 km od browaru. Według szacunków prezesa sprzedaż piwa beczkowego z Miłosławia stanowi ok. 70 proc. sprzedaży całego piwa beczkowe na terenie powiatu wrzesińskiego i gnieźnieńskiego.

"Mamy ambicję być najlepszym browarem na naszym regionalnym rynku. Jesteśmy chyba jedynym polskim browarem, który zawsze miał i ma nadal polskich właścicieli. Obecnie udziałowcami spółki są sukcesorzy dawnych właścicieli i nowi udziałowcy, którzy ją dokapitalizowali" - powiedział Stamm.

Dodał, że w ciągu siedmiu lat, jakie minęły od przejęcia miłosławskiego browaru od Lecha, udziałowcy spółki nie czerpali z niej żadnych profitów.

"Przez te siedem lat zainwestowano w browar kilka milionów złotych - m.in. wybudowano nową kotłownię, poprawiono gospodarkę ściekami, zakupiono linię do butelkowania piwa oraz zmieniono beczki aluminiowe na beczki typu KEG, zbudowano sieć ok. 300 punktów dystrybucyjnych" - poinformował.

Roczne przychody ze sprzedaży Fortuny wynoszą ok. 5 mln zł. Prezes zapewnił, że spółka jest rentowna i przynosi niewielki zysk.

Browar w Miłosławiu nie rozlewa piwa do puszek. Według Stamma mniejsze browary mają wątpliwości co do sensu inwestycji w linie do rozlewu piwa do puszek, jednak zakłady zrzeszone w Stowarzyszeniu Małych i Średnich Browarów Polskich zastanawiają się, czy nie zlecić, jako grupa, rozlewu swojego piwa starannie wyselekcjonowanej firmie.(PAP)

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku