Jednocześnie należymy do grona najszybciej rozwijających się rynków piwowarskich na świecie. W 2002 roku sprzedano o przeszło 10% więcej piwa niż rok wcześniej.

Pijemy coraz więcej

Najczęściej pijemy piwo butelkowe, jednak od wielu lat coraz bardziej popularne staje się piwo puszkowe. W ubiegłym roku co trzecie piwo było pite z metalowych opakowań. Pod tym względem jesteśmy bezkonkurencyjnym liderem w Europie. Piwosze postrzegają puszkę jako opakowanie modne i wygodne. Wymiana opakowań szklanych w naszym kraju przedstawia wiele do życzenia. Istnieje kilka standardów butelki zwrotnej. Nie wszystkie punkty detaliczne akceptują przyjmowanie butelek bez względu na markę piwa, kolor opakowania czy wreszcie uzależniają decyzję od wielkości zapasów magazynowych. Butelka jest cięższym opakowaniem i mniej odpornym na uszkodzenia mechaniczne niż puszka. Zmiana preferencji w zakresie opakowań wynika również z tego, że cena piwa puszkowego spada w stosunku do piwa butelkowego.

Karty zostały rozdane

Rynek producentów piwa jest mocno skoncentrowany. Przeszło 76% piwa, które konsumuje się u nas, pochodziło z trzech największych firm - Kompanii Piwowarskiej, Grupy Żywiec i Carlsberg Okocim. Dwa pierwsze koncerny mają łącznie ponad 62% rynku piwa. Ich rywalizacja trwa od kilku lat. Głównymi akcjonariuszami polskich browarów są światowi giganci w zakresie produkcji piwa. Przejmowanie firm zapoczątkował holenderski Heineken, który kupił w 1994 roku Żywca. Rok później dołączył południowoafrykański SAB (zaangażował się kapitałowo w Lech Browary Wielkopolskie). Lata 1994-1995 były pierwszym okresem penetracji naszego rynku piwowarskiego przez międzynarodowe koncerny. Jeszcze w 1997 roku największa grupa browarnicza miała 17-proc. udział w rynku. W następnym roku Heineken zdecydował się przejąć kolejne browary - Elbrewery, Warkę i Leżajsk. Odpowiedzią na ten krok były połączenia Browarów Tyskich i Lech Browary Wielkopolskie, za którym stał SAB. Do grona liderów dołączyły także duński Carlsberg (brzeski Okocim, szczeciński Bosman, sierpecki Kasztelan i wrocławski Piast) oraz austriacki BBAG (Van Pur z okolic Rzeszowa, warszawski Królewskie i bydgoski Kujawiak). Najnowszym wydarzeniem w sektorze piwowarskim było przejęcie transgraniczne BBAG przez Heinekena. W efekcie Holendrzy wysforowali się na pierwsze miejsce w Polsce i mają około 36-proc. udział w rynku.