Obrazowo można powiedzieć tak: klient inwestujący w fundusz hedge powinien być przygotowany na powierzenie swoich pieniędzy zarządzającemu na kilka lat, by umożliwić realizację polityki inwestycyjnej funduszu.
Mówiąc o płynności funduszy hedgingowych, należy wyjść z założenia, że inwestycje w fundusze hedge są inwestycjami o kilkuletnim horyzoncie czasowym. Wynika to z konstrukcji funduszu, który stosuje złożoną, często długoterminową strategię, by zrealizować określony cel. Generalnie fundusze hedge dążą do generowania zysków niezależnie od koniunktury (absolut return), w przeciwieństwie do strategii "pokonania benchmarku". Dlatego w ramach jednej strategii fundusze zajmują pozycje na różnych aktywach, co powoduje ograniczoną płynność tych pozycji i samego funduszu. Dążąc do maksymalizacji wyników, fundusze pozostawiają nieznaczną część aktywów w gotówce, aby jak największa część pracowała na rzecz inwestorów. Istotne staje się więc świadome podjęcie przez klienta decyzji o lokowaniu pieniędzy w fundusz hedge.
Sytuacja jest bardziej złożona w przypadku funduszu funduszy (fund of funds). Tego typu fundusz nie lokuje bezpośrednio na rynku, tylko w inne fundusze. Wobec tego dochodzi dodatkowy okres, niezbędny dla zarządzającego funduszem funduszy na umorzenie posiadanych przez niego jednostek. Czyli poinformowanie funduszy bazowych o tym, że muszą wygenerować odpowiednią ilość gotówki, aby sprostać wypłatom zgłoszonym przez klientów funduszu funduszy. Na szczęście, dzięki prostej z reguły strukturze administracyjnej funduszu hedge, ten etap nie wydłuża znacząco okresu wyjścia inwestora z funduszu.
Wyjście z funduszu
Możliwość wyjścia inwestora z funduszu zbiega się z terminem wyceny jego aktywów. W zależności od funduszu, ma to miejsce raz w miesiącu lub raz na kwartał, odpowiednio na koniec miesiąca lub kwartału kalendarzowego. Należy pamiętać, że w celu umorzenia posiadanych tytułów uczestnictwa, inwestor jest zobowiązany zgłosić ten zamiar funduszowi odpowiednio wcześniej. Zwykle jest to okres 15-45 dni przed terminem wyceny. W przypadku opóźnienia zgłoszenia, umorzenie realizowane jest w kolejnym terminie.