Reklama

Lewiatan: Projekt naprawy finansów publicznych dobry, ale brak kilku elementów

Warszawa, 10.04.2006 (ISB) - Projekt naprawy finansów publicznych autorstwa Zyty Gilowskiej zawiera wiele korzystnych dla budżetu propozycji, ale brak w nim m.in. koncepcji obniżenia wydatków budżetowych, zmiany ich struktury, a także stworzenia mechanizmów wzrostu efektywności wykorzystania środków publicznych, ocenia Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan.

Publikacja: 10.04.2006 12:57

"Proponowana przez resort jawność i przejrzystość finansów publicznych nie mogą pozostać jedynym celem tej reformy" - napisał Lewiatan w poniedziałkowym komunikacie po konferencji prasowej poświęconej temu tematowi.

Zdaniem PKPP, większość propozycji zawartych przez resort jest dobra.

"Generalnie propozycje zmian w ustawie o finansach publicznych idą w dobrym kierunku. Są one jednak tylko fragmentem niezbędnych zmian w systemie. I to zmian nie najważniejszych" - czytamy w komunikacie.

PKPP ocenia, że jawność i przejrzystość finansów publicznych będzie miała sens, gdy towarzyszyć jej będzie obniżenie wydatków budżetowych, zmiana ich struktury oraz racjonalizacja, czyli ocena efektywności wydatkowania środków publicznych i osiąganych przy ich użyciu wyników.

Zdaniem Lewiatana, do naprawy finansów publicznych niewystarczająca jest ich konsolidacja.

Reklama
Reklama

"Pozwoli zaoszczędzić, jak szacuje rząd, 8-10 mld zł, ale nie zmieni istoty problemu związanego z finansami publicznymi - wysokości środków absorbowanych przez budżet, ich struktury i efektywności wykorzystania" - napisano w komunikacie.

Według ekspertów PKPP, w przedstawionej przez wicepremier i minister finansów Zytę Gilowską koncepcji reformy finansów publicznych zabrakło kilku elementów, wśród których jest oszacowanie potrzeb pożyczkowych budżetu centralnego i budżetów jednostek samorządu terytorialnego związanych z wprowadzeniem proponowanych zmian, a także koncepcji zmiany zarządzania płynnością budżetu, koncepcji zarządzania długiem publicznym i wreszcie "wprowadzenie memoriałowego ujęcia budżetu".

Jednocześnie PKPP postuluje szeroką reformę finansów publicznych, której efektem będzie zmniejszenie obciążeń podatkowych, zwiększenie podmiotom gospodarczym dostęp do kapitału, przyspieszenie rozwoju infrastruktury gospodarczej, równe traktowanie podmiotów gospodarczych i wzrost kwalifikacji pracowników wchodzących na rynek pracy.

W piątek Zyta Gilowska przedstawiła projekt naprawy finansów publicznych, którego celem jest wprowadzenie konsolidacji tego sektora tak, by w ciągu 2 lat zaoszczędzić ok. 1% PKB, czyli blisko 10 mld zł. Wicepremier przypomniała również, że proponowane zmiany umożliwią przystąpienie do tworzenia budżetu zadaniowego, którego elementy mogą pojawić się już w ustawie budżetowej na 2007 rok. (ISB)

dag/tom

Gospodarka
Na świecie zaczyna brakować srebra
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama