Zużycie energii w Polsce nie będzie szybko rosnąć

Prognozy szybkiego wzrostu zużycia energii w Polsce nie sprawdzają się. Jeden z powodów to zalecenia Komisji Europejskiej, która chce, żeby kraje Wspólnoty nie marnotrawiły energii

Publikacja: 31.05.2006 09:24

Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich latach maleje wzrost produkcji i zużycia energii elektrycznej w Polsce, przy stosunkowo wysokim wzroście Produktu Krajowego Brutto. Przy wszelkich prognozach, energetycy zakładają nadal stały wzrost zużycia energii w Polsce, który ma być spowodowany zarówno rozwojem przemysłu i usług, jak i wzrostem indywidualnej konsumpcji. Średnie zużycie energii na 1 mieszkańca w Polsce jest znacznie niższe niż w rozwiniętych krajach Unii Europejskiej.

Prognozy znaczącego wzrostu zużycia energii w Polsce nie sprawdzają się w pełni i w najbliższych latach ta tendencja nie powinna się zmienić. Powstrzymywanie wzrostu zużycia energii będzie wynikało nie tylko z oszczędności odbiorców, tak przemysłowych, jak i indywidualnych, ale również z zaleceń Unii Europejskiej.

Podatki wymuszą

oszczędności

Kilka tygodni temu Komisja Europejska przedstawiła Zieloną Księgę "Europejska strategia na rzecz zrównoważonej, konkurencyjnej i bezpiecznej energii". Komisarz europejski ds. energii, Andris Piebalgs, chce, aby Unia Europejska przewodziła w dziedzinie racjonalnego wykorzystania energii.

W Zielonej Księdze przyznano, że Europa jest już jednym z regionów świata o najwyższym stopniu racjonalnego wykorzystania energii, ale - zdaniem autorów dokumentu - może pójść znacznie dalej. W roku 2005 Komisja Europejska stwierdziła, że można oszczędzić około 20 proc. energii zużywanej w krajach Wspólnoty, co ma być równoważne zmniejszeniu wydatków na import energii o 60 miliardów euro. Oszczędności w zużyciu energii mają przyczynić się również w znaczący sposób do poprawy bezpieczeństwa dostaw energii i stworzenia do miliona nowych miejsc pracy. Komisja wzywa państwa członkowskie, aby w trakcie opracowywania krajowych programów operacyjnych na lata 2007-2013 wykorzystały możliwości oferowane przez politykę spójności, by wesprzeć strategię.

Jeszcze w tym roku Komisja Europejska ma zaproponować plan działania w sprawie racjonalnego wykorzystania energii. Wiele narzędzi pozostaje w dyspozycji poszczególnych krajów. Dotacje i ulgi podatkowe, sposoby na zmniejszenie zużycia energii ma również i Unia. Jako działania możliwe do zrealizowania w Zielonej Księdze określono m.in. długofalową, ukierunkowaną kampanię na rzecz racjonalnego wykorzystania energii, w tym oszczędności w budynkach, szczególnie publicznych. Komisja proponuje wykorzystanie instrumentów finansowych, by przyspieszyć tempo inwestowania przez banki komercyjne w przedsięwzięcia w zakresie racjonalnego wykorzystania energii i w przedsiębiorstwa świadczące usługi energetyczne. Zaproponowano również stworzenie mechanizmu, który będzie pobudzać inwestycje w projekty w zakresie racjonalnego wykorzystania energii i w przedsiębiorstwa świadczące usługi energetyczne. Funkcjonować ma również ogólnoeuropejski system wydawania tzw. białych certyfikatów. Mają to być certyfikaty zbywalne, pozwalające przedsiębiorstwom, osiągającym wyniki lepsze od wymaganych norm racjonalnego wykorzystania energii, na "sprzedaż" tego sukcesu innym, którym nie udało się spełnić norm unijnych.

Restrykcje doprowadzą do podwyżek

Przedstawiciele europejskich firm energetycznych wskazują, że zbyt restrykcyjna polityka względem sektora energetycznego (dotycząca m.in. norm ekologicznych) prowadzi do wzrostu cen energii - a tym samym do spadku konkurencyjności unijnej gospodarki. Chcąc tego uniknąć, Komisja Europejska zamierza zaproponować i wspierać międzynarodowy układ w sprawie racjonalnego wykorzystania energii, obejmujący zarówno kraje rozwinięte, jak i rozwijające się. Wątpliwe jednak, żeby inne kraje - Stany Zjednoczone czy Chiny - zgodziły się na wspólną politykę z Unią Europejską w dziedzinie oszczędności energii. Opinie

Tomasz Wilczak

wiceminister gospodarki

Silna grupa poradzi sobie w Europie

Proponowana w rządowym "Programie dla elektroenergetyki" nowa struktura rynku elektroenergetycznego będzie pozwalać na zachowanie konkurencji na rynku krajowym, a powstałe grupy energetyczne będą w stanie sprostać konkurencji

międzynarodowej, która staje się nieuchronnym elementem budowy wspólnego rynku energii w Europie. Powstanie silnych

gospodarczo struktur

organizacyjnych, zdolnych do rozwoju i inwestycji, zapewni niezawodność dostaw i długookresowe bezpieczeństwo

energetyczne kraju.

Lars G. Josefsson

prezes spółki Vattenfall

Stworzyć globalny system handlu

Oczywiste jest, że musimy drastycznie zmniejszyć poziom emisji dwutlenku węgla. Najbardziej palącą potrzebą jest stworzenie wiarygodnej, stabilnej, przewidywalnej i długookresowej struktury, która określałaby, jak osiągnąć, redukcje. Musimy uczynić wszystko, co w naszej mocy, aby ustalić właściwą cenę za uprawnienia do emisji. Cennik musi być w jak największym stopniu globalny. Możemy to osiągnąć zaprzęgając do pracy siły rynkowe, co znaczy, że musi wykształcić się globalny system handlu uprawnieniami do emisji. Liderzy biznesowi, zamiast ulegać wpływom społeczeństwa, powinni je ukierunkowywać, a przy tym wprowadzać kwestie środowiskowe na światowe

rynki oraz do międzynaro-

dowego handlu.

Mirosław Wachulak

prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

w Jeleniej

Górze

Coraz mniej ciepła

Z roku na rok sprzedajemy coraz mniej ciepła. W ciągu ostatnich 10 lat sprzedaż ciepła dla odbiorców obniżyła się o 40 proc. To efekt splotu kilku czynników: w wielu budynkach przeprowadzono modernizacje, ludzie coraz bardziej oszczędzają, a zimy są coraz cieplejsze (ostatnia jest wyjątkiem). Dochodzą do tego inwestycje w przedsiębiorstwie, w wyniku których odbiorca otrzymuje tyle ciepła, ile potrzebuje i wtedy, gdy tego sobie życzy. To powoduje, że musimy szukać dodatkowych źródeł przychodów.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego