- Jeszcze dzisiaj prześlemy premierowi Kaczyńskiemu nasz wniosek o zmianę wiceministra gospodarki odpowiedzialnego za górnictwo - poinformował wczoraj "Parkiet" Wacław Czerkawski - wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.
Niechęć górników do Pawła Poncyljusza, podsekretarza stanu w resorcie gospodarki odpowiedzialnego za polski węgiel, to niejedyne zmartwienie rządu. Rada Krajowa ZZGwP, jednej z najbardziej wpływowych organizacji związkowych, zaprezentowaną niedawno przez resort gospodarki "strategię dla górnictwa na lata 2007-2015" poddała miażdżącej krytyce. Wyciągnęła w zasadzie jeden wniosek z analiz ministerialnego dokumentu: odrzucić strategię. Resort gospodarki zaplanował w niej sprzedaż niektórych kopalń w niej już włączonych do węglowych spółek oraz sprzedaż na giełdzie pakietów akcji samych firm - m.in. Grupy Węglowo-Koksowej (której filarem będzie Jastrzębska Spółka Węglowa), Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Dodajmy, że poza JSW górnicze przedsiębiorstwa nie były przygotowywane do planowanych zmian własnościowych, o czym informowali - m.in. na łamach "Parkietu" - ich przedstawiciele.
Związkowcy do planów prywatyzacyjnych podchodzą jeszcze bardziej kategorycznie. - Nie ma naszej zgody na żadną prywatyzację. W strategii czytamy, że górnictwo to sektor strategiczny. Jeżeli tak ma być, to kopalnie powinny pozostać w rękach państwa - przedstawia stanowisko ZZGwP przewodniczący Czerkawski. - Nie mamy wątpliwości, że głównym pomysłem rządu na naprawianie branży jest likwidacja kopalń rękami samych górników - dodał. - Do tego sprowadza się pomysł, aby np. dobrowolne odejścia finansowane były przez same spółki węglowe - tłumaczy W. Czerkawski.
Na 22 września wyznaczono termin pierwszego spotkania przedstawicieli resortu gospodarki z tzw. stroną społeczną (m. in. przedstawicielami górniczych związków). To wtedy ministerialni eksperci usłyszą wprost, że przygotowywana przez wiele miesięcy strategia jest dla przedstawicieli załóg kopalń nie do przyjęcia w najważniejszych częściach - dotyczących restrukturyzacji i ewentualnej prywatyzacji.