Air Products przejmuje

Publikacja: 09.01.2007 07:27

Amerykański potentat na rynku gazów przemysłowych, firma Air Products, kupiła od Linde Group polską firmę BOC Gazy. Przejęcie największego polskiego dostawcy gazów wykorzystywanych m.in. w przemyśle chemicznym, spawalnictwie, medycynie, przetwórstwie spożywczym i elektronice będzie kosztowało notowaną na nowojorskiej giełdzie firmę 370 mln euro (ok. 1,4 mld zł). "Transakcja ta daje nam możliwość objęcia pozycji wiodącego dostawcy gazów przemysłowych w najszybciej rosnącej gospodarce Europy Środkowej" - napisał John Jones, prezes Air Products. Dodał, że dzięki przejęciu BOC Gazy firma zyska bazę produkcyjną i zwiększy swoją konkurencyjność w Europie Środkowej i Wschodniej. Po przejęciu polskiej spółki Air Products stanie się największym dostawcą gazów przemysłowych w Polsce z około 40-procentowym udziałem w rynku.

Po zamknięciu transakcji markę BOC zastąpi Air Products. Zgodnie z planem, rebranding powinien potrwać do 12 miesięcy. Transakcja musi zostać jeszcze zatwierdzona przez regulatorów. Akwizycja ma być sfinansowana kredytami w euro.

Polski oddział Air Products dotychczas koncentrował działalność w południowej, zachodniej i centralnej Polsce. Firma ma dwie napełnialnie w Górze Kalwarii k. Warszawy oraz w Kędzierzynie-Koźlu. Roczna sprzedaż oddziału wynosi ok. 11 mln euro (42 mln zł).

Przychody BOC Gazy sięgnęły w ubiegłym roku 126 mln euro (479 mln zł). Zysk przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją wyniósł 38 mln euro (144 mln zł).

Roczne przychody Air Products na świecie sięgają 9 mld dolarów. W Europie firma działa w 15 krajach, w tym na Słowacji, w Czechach i Rosji. W 2006 r. przychody ze sprzedaży w Europie wyniosły 2,6 mld dolarów.

Sprzedaż BOC Gazy była jednym z warunków finalizacji połączenia Linde z BOC Group, które nastąpiło we wrześniu 2006 roku.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego