Opodatkowanie umowy pożyczki papierów wartościowych (m.in. akcji) 2-proc. podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest wymieniane przez przedstawicieli towarzystw emerytalnych jako jeden z powodów, dla których otwarte fundusze emerytalne prawie wcale nie występują w roli pożyczkodawców akcji lub innych instrumentów.
Okazuje się jednak, że takie umowy nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Z uwagi na fakt, że nie został wydany odpowiedni akt wykonawczy do ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, OFE mogą pożyczać papiery wartościowe innym uczestnikom rynku tylko na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi (i w wydanym do niej stosownym rozporządzeniu).
Zgodnie z artykułem 19, ustęp 3 tej ustawy, do pożyczania maklerskich instrumentów finansowych (czyli m.in. akcji i innych papierów wartościowych) z udziałem firm inwestycyjnych (np. domów maklerskiech) lub banków powierniczych nie stosuje się przepisów kodeksu cywilnego dotyczących umowy pożyczki. Taki zapis został wprowadzony po to, aby zwolnić omawiane operacje z podatku.
- Takie były intencje projektodawców i taka też jest najczęściej spotykana interpretacja tego artykułu - mówi w rozmowie z "Parkietem" Piotr Piłat, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w MF.
- Obecnie, w ramach Rady Rozwoju Rynku Finansowego, prowadzone są prace nad nowymi regulacjami dotyczącymi krótkiej sprzedaży oraz pożyczki papierów wartościowych i prawdopodobnie w ich trakcie zostanie wypracowana propozycja, która nie będzie budziła wątpliwości prawnych - dodaje pracownik Ministerstwa Finansów.