Oczywiście, wpływ na zachowania giełd ma znacznie więcej wskaźników, ale to właśnie kombinacja niskich stóp procentowych i przynajmniej umiarkowanego wzrostu PKB skutkuje długofalowym rozwojem gospodarczym. Wtedy są szanse, że w długim okresie kupno akcji się opłaci. Nawet krótkoterminowa korekta szybko będzie wykorzystywana przez inwestorów do zakupów.
Azja nadal atrakcyjna
Regiony, gdzie wzrost gospodarczy przyspiesza, a stopy procentowe nadal są na niskim poziomie, to m.in. Azja i Europa Zachodnia. Indie, Chiny, Malezja czy Hongkong osiągają wysokie tempo wzrostu gospodarczego przy stopach procentowych wahających się w zależności od kraju od 3,7 do 6,5 proc. Nic dziwnego, że to właśnie indeksy azjatyckich giełd najlepiej wypadają pod względem stopy zwrotu od początku roku - na dziesięć najlepszych indeksów pięć reprezentuje giełdy zlokalizowane w Azji. Trend wzrostowy utrzymuje się m.in. w Chinach, pomimo opinii wielu analityków przestrzegających, że ceny znalazły się na zbyt wysokim poziomie. Z perspektywy 12 miesięcy najlepsze wyniki osiągnęły Fortis L Fund Best Selection Azja (+28,5 proc.) oraz fundusze Blackrock Merrill Lynch MLIIF Asian Dragon i Templeton Asian Growth Fund (odpowiednio +18 i +19,9 proc.). W portfelu tego ostatniego akcje z trzech krajów - Chin, Korei Południowej oraz Tajlandii stanowiły łącznie ponad 70 proc. aktywów, przy czym największą część portfela stanowiły branże energetyczna i surowcowa. Zupełnie inny skład portfela ma fundusz zarządzany przez Blackrock Merrill Lynch - Chiny stanowią tylko 16,2 proc. portfela w porównaniu z ok. 30 proc. w przypadku funduszu Templetona, a dwie branże o największym udziale w aktywach to finanse i IT.
Dla ryzykantów fundusze "krajowe"
Interesującą propozycją dla bardziej ryzykownych inwestorów mogą być fundusze inwestujące wyłącznie w jednym kraju. Choć ryzyko jest większe, jeśli wybierzemy kraj o mocnych fundamentach gospodarczych, zysk z takiej inwestycji z pewnością będzie lepszy niż w przypadku funduszu sektorowego czy regionalnego. Spośród krajów o dojrzałej gospodarce rynkowej, stosunkowo wysokie tempo wzrostu osiągają kraje skandynawskie. Przykładowo, tempo wzrostu PKB w Szwecji jest wyraźnie wyższe niż w strefie euro - w III kwartale ub.r. gospodarka rosła w tempie 4,7 proc. rok do roku (w II o 5,4 proc.), podczas gdy stopy procentowe wynoszą tylko 3,5 proc. Choć największe firmy nie oferują funduszy akcji inwestujących na rynkach w Europie Północnej, wśród funduszy notyfikowanych w Polsce znalazł się Jyske Invest Swedish Equity Funds sprzedawany przez Jyske Bank. Od początku roku wypracował 6,5 proc. zysku (dane na 16 lutego), a w roku ubiegłym 27,5 proc. (dane w koronach szwedzkich). Bardziej odważni inwestorzy mogą przyjrzeć się funduszom lokującym na emerging markets np. w Turcji - Fortis L Fund Equity Turkey czy w Indiach - Templeton India Funds.