Rząd opracuje strategię działań zachęcających Polaków do powrotu do kraju - poinformował Przemysław Gosiewski, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dokument ma być gotowy w drugiej połowie roku. Pomysły opracuje międzyresortowy zespół ds. migracji. - Zależy nam na przygotowaniu całościowej oferty różnych rozwiązań prawnych i ekonomicznych, dzięki którym młodzi ludzie po krótkim okresie pobytu za granicą wracać będą do Polski - wyjaśnił P. Gosiewski.
Wyjechało milion czy dwa?
Od momentu wejścia do Unii Europejskiej kraj w poszukiwaniu pracy opuściło od 1,12 mln do 2,5 mln osób. Tę pierwszą liczbę podaje Instytut Spraw Publicznych. ISP bazuje na informacjach o rejestracji Polaków w urzędach pracy i urzędach ds. cudzoziemców. Główny Urząd Statystyczny. opierając się na danych o przekraczaniu granic, szacuje falę emigracji na około 1,5 mln osób. Swoje wyliczenia mają także placówki dyplomatyczne naszego kraju. Wynika z nich, że do państw Unii mogło wyjechać nawet 2,5 mln osób. Konsulaty w swoich rachunkach uwzględniają niepracujących członków rodzin emigrantów. Dane z placówek mogą być zawyżone. Zawierają bowiem osoby z podwójnym obywatelstwem, z których część przebywa w Polsce. Do statystyk wliczani są także ci, którzy szukali pracy za granicą przez krótki czas.
Pakiet dla powracających
Niezależnie od szacunków liczba rodaków jest spora i rząd chce zająć się problemem w sposób systemowy - zapowiada minister Gosiewski. Czym można przyciągnąć Polaków z powrotem do ojczyzny? Szef Komitetu Stałego wymienia rządowy pakiet ustaw ułatwiających budowanie (zakładają m.in. powstanie Państwowego Zasobu Ziemi, skąd grunty będą trafiały pod budownictwo mieszkaniowe). - Część osób będzie chciała zainwestować zarobione za granicą pieniądze. Trzeba im to umożliwić - tłumaczy P. Gosiewski. Oprócz tego w strategii znajdą się inne sztandarowe pomysły rządu: "odkorporacyjnienie" zawodów prawniczych i medycznych, zmniejszenie obowiązków biurokratycznych nakładanych na firmy (tzw. pakiet Kluski), obniżenie kosztów pracy (redukcja składki rentowej), oraz przeznaczenie części funduszy unijnych na działalność innowacyjną.