Wybór, jakiego dokonała wczoraj rada BZ WBK, to niespodzianka. Na następcę odchodzącego po 11 latach prezesa Jacka Ksenia rynek typował dwóch innych kolegów nowego prezesa z zarządu BZ WBK - Justyna Koniecznego, zarządzającego pionem inwestycyjnym, oraz Michała Gajewskiego, odpowiedzialnego w banku za kontakty z klientami i sprzedaż. W sumie, jak przyznał szef rady nadzorczej BZ WBK Aleksander Szwarc, o fotel prezesa ubiegało się aż pięciu dotychczasowych członków BZ WBK. Dodatkowo było jeszcze dwóch kandydatów spoza banku. - To nie najszczęśliwszy sposób na wybór nowego prezesa. Na miejscu kandydatów, którzy mogli spodziewać się nominacji, a jej nie otrzymali, mocno zastanawiałbym się nad dalszą karierą w tej instytucji - stwierdził bankowiec znający relacje w BZ WBK. Jednak sam Mateusz Morawiecki, tuż po nominacji na szefa BZ WBK, w rozmowie z "Parkietem" przyznał, że nie spodziewa się takich reakcji. - Byłbym mocno zdziwiony, gdyby ktoś z obecnej ekipy chciał odejść z banku. Jesteśmy zgranym kolektywem i wspólnie pracujemy na sukces banku - powiedział "Parkietowi" nowy prezes BZ WBK.
Za główny cel M. Morawiecki stawia sobie dalszy dynamiczny rozwój spółki. - Ubiegły rok był dla banku bardzo dobry. Dołożę starań, aby równie pomyślna była i przyszłość. BZ WBK jest bankiem uniwersalnym, chcemy, aby opierał się na trzech filarach - nowoczesnej bankowości detalicznej, usługach inwestycyjnych i zarządzania aktywami oraz bankowości korporacyjnej - przyznał M. Morawiecki.
Komentując wybór nowego szefa, Aleksander Szwarc, przewodniczący rady nadzorczej BZ WBK, powiedział: - Stanie on na czele bardzo dobrego zespołu. Jestem pewien, że pod jego kierownictwem BZ WBK nadal będzie bankiem nowoczesnym, a jego wartość dla akcjonariuszy będzie rosła.
Kim więc jest nowy szef BZ WBK? Dotychczas w zarządzie banku odpowiadał za pion wspierania biznesu, kierował też całym biznesem kartowym poznańsko-wrocławskiej instytucji. Bezpośrednio podlegał mu też nowy projekt BZ WBK, czyli sieci małych oddziałów, które będą oferowały najprostsze usługi bankowe. W tym roku pod nowym szyldem Minibanku ma powstać 100 takich placówek.
Mateusz Morawiecki jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, Business Administration Central Connecticut State University oraz studiów MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Od 1998 r. do 2001 r. pracował w Banku Zachodnim - najpierw jako doradca prezesa, a w czerwcu 2001 r. został członkiem zarządu Banku Zachodniego WBK.