Czy podobnie jak podczas zeszłorocznych korekt w indeksie CECE, czwartkowa zmiana jego składu namiesza w środę w notowaniach na GPW? Jest to prawdopodobne - za sprawą funduszy ETF (ich jednostki są notowane na giełdzie i wiernie odzwierciedlają notowania instrumentu bazowego, np. indeksu giełdowego).
Więcej niż 1,4 mld zł
"Parkiet" znalazł dwa fundusze ETF powiązane z indeksem CECE. Jeden z nich to Lyxor ETF Eastern Europe, notowany na Euronext w Paryżu. Jego aktywa wynoszą 263 mln euro, czyli ponad miliard złotych. Drugi ETF na indeksie CECE notowany jest na giełdzie w Izraelu. Jego emitentem jest KSM Financial Instruments. Aktywa tego funduszu wynoszą około 415 mln zł.
W obu przypadkach pieniądze zebrane od nabywców tych instrumentów zostały praw- dopodobnie w całości ulokowane w spółki z indeksu CECE (z zachowaniem udziału poszczególnych akcji w tym wskaźniku).
- Zgodnie z założeniem funduszy ETF, kurs ich jednostek musi się pokrywać z notowaniami indeksu CECE. Aby tak było, portfele tych funduszy muszą pokrywać się ze składem indeksu - tłumaczą w rozmowie z ?Parkietem" eksperci z dwóch instytucji emitujących takie produkty na całym świecie. Teoretycznie zarządzający funduszami ETF mogliby zamiast akcji stosować kontrakty terminowe, ale te na indeks CECE są mało płynne, a na WIG20 nie gwarantują pełnego odwzorowania polskiej części w regionalnym wskaźniku.