Poniedziałkowe notowania nie zmieniły obrazu warszawskiego parkietu. Kłopoty z odbiciem są nadal widoczne. Dotyczy to szczególnie największych firm. WIG20 od 5 marca zyskał zaledwie 3,1 proc. Znacznie lepiej prezentowały się mniejsze firmy. MIDWIG i WIRR zyskały w tym czasie po około dwa razy więcej. Przez to ocena rynku nie jest jednoznaczna. Z luką bessy z 28 lutego, z która nie może sobie poradzić WIG20, uporał się WIG. To pozwala na pewną dozę optymizmu. Żaden z tych indeksów nie spadł też poniżej dołków z początku stycznia. Z drugiej strony jednak, wyprzedaż z przełomu lutego i marca doprowadziła do przełamania ważnych wsparć przez WIG i WIG20, co zdecydowanie wskazywało na rozpoczęcie korekty kilkumiesięcznego wzrostu. W tej sytuacji wydaje się, że ostrożne nastawienie do rynku jest wskazane.
Obserwując wczorajsze notowania łatwo było zauważyć, że kluczowy wpływ na sytuację na naszym parkiecie ma kondycja zagranicznych rynków. Początkowy wzrost indeksów na Starym Kontynencie pozwolił naszym indeksom na osiągnięcie wyraźnych zysków. Jednak z każdą godziną popyt słabnął na europejskich giełdach. W ślad za nimi redukowały wzrost nasze indeksy. Jednocześnie uwagę zwracał fakt, że początkowej zwyżce towarzyszyły minimalne obroty, natomiast im bliżej było końca notowań, tym się one zwiększały. To wskazywało na wykorzystywanie przez część inwestorów wyraźnie wyższych cen do redukowania pozycji. To pokazuje, jak duży jest strach przed nawrotem wyprzedaży na światowych rynkach. Wobec tego jest mało realne, by szybko powróciły na nasz parkiet dobre nastroje i można było mówić o kontynuacji hossy.
Znów uwagę zaczynają przyciągać notowania surowców. Okazuje się, że zarówno ropa, jak i miedź mają kłopoty z kontynuacją ruchu w górę. Od rozpoczęcia przeceny na giełdach praktycznie nie zmieniły się ich ceny. Można powiedzieć, że to oznaka siły, ale pamiętajmy, że na przełomie 2006 i 2007 r. przez rynki miedzi i ropy przetoczyła się ostra przecena. Istnieje obawa, że wraz z ponownym pogorszeniem globalnych nastrojów ucierpią również notowania tych surowców.