Spółka Kamax podpisała umowę z PKP PLK w Poznaniu na budowę systemu regulacji prędkości wagonów na stacji rozrządowej Poznań Franowo. Kontrakt zrealizuje specjalnie powołane do tego celu konsorcjum Kamax-TENS, wdrażając innowacyjny system SARPO (System Automatycznej Regulacji Prędkości Odprzęgów).
Planowany termin zakończenia dostaw komponentów przypada na listopad 2008. - To ważny dla nas kontrakt. Dzięki niemu otwieramy nowy segment rynku, który tylko w Polsce wart jest kilkadziesiąt milionów euro - mówi Marcin Kowalczyk, prezes Kamaksu. Nie zdradza jednak, ile pieniędzy spółka otrzyma od PKP PLK w ramach umowy. - Pracowaliśmy nad tym projektem przez pięć lat, tworząc nowe standardy bezpieczeństwa, a opracowany przez nas produkt stanowi nową jakość w stosunku do wykorzystywanych aktualnie na rynku urządzeń - dodaje prezes.
Kamax razem ze spółkami zależnymi w Niemczech i Czechach jest europejskim liderem na rynku zderzaków i amortyzatorów dla wszystkich typów pojazdów szynowych. Grupa wypracowała własne, opatentowane rozwiązania w zakresie technologii pochłaniania energii zderzeń.
Grupa składa się z pięciu podmiotów: polskiego Kamaksu, niemieckiego Keystone Bahntechnik, czeskiego Wakompu, rosyjskiego LLM Kamax (z siedzibą w Moskwie) i chińskiego Qingdao Kamax Buffer Equipment. Produkty grupy wytwarzane są w czterech fabrykach: w Polsce, Niemczech, Rosji oraz Chinach. Czeski Wakomp produkuje komponenty używane do produkcji zderzaków.
Grupa ma największe udziały w najważniejszych rynkach Europy: w Niemczech, Polsce, Rosji oraz na Ukrainie. Kamax ma około 90-proc. udziały w polskim i około 40-proc. w rosyjskim i ukraińskim rynku zderzaków do wagonów towarowych i około 90-proc. w sektorze lokomotyw. Kamax szacuje swój udział w europejskim rynku zderzaków do wagonów kolejowych na 60 proc.