Kilka godzin trwało wczoraj posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów, na którym omawiano projekt reformy finansów publicznych. Ministerstwo Finansów naciska, by propozycjami wicepremier Zyty Gilowskiej już w przyszłym tygodniu zajął się rząd. KSRM jest ostatnim etapem prac nad projektami przez posiedzeniem Rady Ministrów.
Do sekretariatu Komitetu wpłynęły setki uwag i postulatów do zmian proponowanych przez MF. Nie jest tajemnicą, że wiele z nich jest krytycznych. Resort finansów planuje bowiem likwidację tysięcy instytucji (w tym gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych). Budzi to opór urzędników. Część zarzutów dotyczy zapowiedzianego włączenia dochodów i wydatków części rządowych agencji do budżetu centralnego. Niektórzy eksperci uważają, że utrudnić to może procesy inwestycyjne w wielu dziedzinach. Padają również argumenty, że reforma za bardzo wzmacnia pozycję MF.
Resort finansów liczy jednak, że dzięki zmianom budżet jest w stanie zaoszczędzić nawet 10-11 mld zł. Dlatego też reforma Zyty Gilowskiej ma być najważniejszym elementem planu naprawy finansów publicznych, jaki w sierpniu musimy przedstawić Komisji Europejskiej.
MF zdaje sobie również sprawę, że ustawy muszą być uchwalone jak najszybciej, by do zmian przygotowały się samorządy i instytucje centralne. Z tego punktu widzenia najlepiej, by prace nad reformą zakończyły się jeszcze przed przerwą wakacyjną Sejmu, tak by przyszłoroczne wydatki projektować już według nowych zasad. Marszałek Sejmu jest podobno gotowy zwołać dodatkowe posiedzenie 10 lipca, by zakończyć na nim omawianie rządowych propozycji.
Posiedzenie Komitetu Stałego w momencie zamykania tego numeru "Parkietu" jeszcze trwało. Dlatego też trudno stwierdzić, które z postulatów poszczególnych resortów uwzględniono, a które nie. Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska w rozmowie z "Parkietem" we wtorek powiedziała, że liczy na to, że wprowadzane zmiany nie będą dotyczyć meritum projektu. Nie wykluczyła, że harmonogram wejścia w życie niektórych przepisów nowej ustawy o finansach publicznych może się opóźnić (MF zakłada, że reforma "wystartuje" z początkiem 2008 r.).