W tym ostatnim przypadku chodzi o Bank Handlowy. Instytucja ta stara się o licencję, gdyż chce rozszerzyć zakres usług maklerskich znajdujących się w ofercie DM BH na klientów detalicznych (pisaliśmy o tym już w grudniu 2006 r.). Wkrótce wniosek do urzędu KNF złoży też bank Peako (w związku z porządkowaniem działalności maklerskiej po połączeniu banków Pekao i BPH).
Z ustaleń "Parkietu" wynika, że o zgodę KNF starają się też: ECM Dom Maklerski, Dom Maklerski Navigator oraz Dom Maklerski DFP. Te firmy potwierdziły nam, że złożyły wniosek do nadzoru. W gronie sześciu niebankowych podmiotów, o których mówi przedstawiciel KNF, nie ma jeszcze Investors Dom Maklerski (spółki należącej do Investors TFI), ale jak usłyszeliśmy od Grzegorza Mielcarka z zarządu tej firmy, wniosek zostanie złożony w najbliższym czasie (z myślą o przeprowadzaniu IPO, członkostwo na GPW nie jest na razie brane pod uwagę).
Nie udało nam się natomiast dowiedzieć, czy dokumenty do Komisji złożyły Piontek Drobiński Dom Maklerski oraz Dom Maklerski Elcomp (obie spółki powstały pół roku temu). Z ustaleń "Parkietu" wynika, że pierwszą spółkę założyli Włodzimierz Drobiński oraz Jerzy Piontek - członkowie komisji rewizyjnej Związku Maklerów i Doradców. W ZMiD nie udzielono nam odpowiedzi, czy pracują oni na rynku kapitałowym. Wiadomo tylko, że J. Piontek był dyrektorem finansowym w upadłym już WGI Dom Maklerski.
DM Elcomp założył Roman Sujkowski wraz z należącą do niego spółką Wanco LTD.
Przede wszystkim rynek IPO
DFP Doradztwo Finansowe (spółkę tworzą Piotr Jędrzejczak, Monika Ostruszka, Paweł Walczak, którzy wcześniej pracowali w DM PBG i DM BOŚ, oraz Danuta Załęcka-Banasiak, była prezes Wólczanki) zwróciło się do Komisji o licencję dla DFP DM głównie z myślą o przeprowadzaniu ofert publicznych. Bez możliwości oferowania papierów wartościowych wiele teraz traci.