Polskie wódki rozpychają się coraz bardziej na światowych rynkach mocnych alkoholi. Według magazynu "Drinks International", wśród 151 marek spirytualiów, których sprzedaż w 2006 r. przekroczyła 1 milion 9-litrowych kartonów (standardowa jednostka, w jakiej mierzy się sprzedaż w branży), znalazło się siedem polskich wódek. Najwyższą 42. pozycję zajął Absolwent produkowany przez należący do CEDC Polmos Białystok. Na rynek, głównie lokalny (polski), trafiło 36,36 mln litrów tej wódki.
Rośnie sprzedaż
wódki Sobieski
Światowym liderem sprzedaży, jeżeli chodzi o wszystkie alkohole mocne, jest wódka Jinro Soju rodem z Korei, zawierająca 24 proc. alkoholu. W ubiegłym roku sprzedano jej ponad 642 mln litrów, ale podobnie jak w przypadku Absolwenta - głównie lokalnie.
Natomiast najlepiej sprzedającą się marką międzynarodową pozostaje od kilku lat Smirnoff, wytwarzany przez Diageo. Konsumenci kupili 207 mln litrów tej wódki. Na tym tle skromnie może wyglądać sprzedaż Sobieskiego (najwyżej umieszczonej polskiej wódki w rankingu marek międzynarodowych), bo sięgnęła tylko 19,35 mln litrów. Ale trunek produkowany przez polską firmę (choć należącą do notowanej na paryskiej giełdzie spółki Belvedere) zanotował największy wzrost sprzedaży ze wszystkich mocnych alkoholi zaliczanych do marek międzynarodowych. Wyniósł 28,7 proc. Większe wzrosty w 2006 r. zanotowało co prawda 18 innych brandów, ale tylko takich, które pojawiają się na rynkach regionalnych. Wśród nich wysokie, siódme miejsce przypadło, debiutującej w rankingu "Klubu Milionerów", Soplicy należącej do CEDC, a produkowanej przez Bols Polska. Jej sprzedaż wzrosła o 45,2 proc., do 9,54 mln litrów. Do kategorii najszybciej rosnących trunków regionalnych - choć pita jest bardzo chętnie np. w Chinach - zaliczona została przez "Drinks International" również Wyborowa. Na rynek trafiło jej o 25,8 proc. więcej niż w 2005 r., czyli 10,53 mln litrów.