Austriacki Immoeast, którego akcje notowane są na giełdach w Wiedniu i w Warszawie, wkroczył na turecki rynek nieruchomości. Konsorcjum, którego jest uczestnikiem, zakupiło portfel nieruchomości od tureckiego banku Yapi Kredi Bankasi. Chodzi o 400 obiektów o łącznej powierzchni około 250 tys. mkw. Ich cenę ustalono na 136,5 mln euro.
W skład konsorcjum kupującego wchodzi również rumuński Adama Holding oraz niemiecki Magnat. Z tą pierwszą firmą Immoeast powiązany jest kapitałowo. Za 25-proc. pakiet dewelopera z Rumunii Austriacy zapłacili w marcu tego roku 60 mln euro.
Ani Immoeast, ani Adama nie pochwaliły się oficjalnie przed inwestorami zakupem w Turcji. Jak ustaliliśmy, wynikało to z warunków umowy. Yapi Kredi Bankasi, które ponad miesiąc temu informowało, że wybrało już nabywcę swoich nieruchomości, ujawniło wówczas, że zostało nim konsorcjum AIM. Teraz wiadomo, że chodzi o spółki: Adama, Immoeast i Magnat. O dopięciu transakcji z tureckim bankiem poinformowały natomiast w piątek media... izraelskie (Globes online). Komunikat w tej sprawie wypuścił ponadto niemiecki uczestnik konsorcjum - Magnat Real Estate Opportunities. Wynika z niego, że udział każdego konsorcjanta jest jednakowy (wynosi 1/3). Około 69 proc. zakupionych nieruchomości (w ujęciu wartościowym) zlokalizowanych jest w aglomeracji Istanbułu, a pozostałe obiekty - w pozostałych ważniejszych miastach tureckich. Portfel nabytych nieruchomości jest ponadto zdywersyfikowany pod względem przeznaczenia. 1/3 obiektów to budowle wielofunkcyjne, 30 proc. - projekty mieszkaniowe, a 26 proc. - nieruchomości komercyjne. Zarządzaniem nabytych obiektów i wyszukiwaniem kolejnych możliwości inwestycyjnych zajmą się specjaliści z Turk Ventures Advisory Limited, jednej z czołowych tureckich firm typu private equity.
- Nieruchomości Yapi Kredi Bankasi to wyjątkowa okazja inwestycyjna w jednym z krajów wschodzących. Ryzyko z nią związane, ze względu na długoterminową współpracę z jedną z tureckich firm o renomie międzynarodowej, jest względnie małe. Fakt, że na rynku tureckim postrzegani jesteśmy jako doświadczony partner, jest niewątpliwie naszą przewagą. Dlatego też Turcja, zarówno pod względem geograficznym, jak i biznesowym, jest logicznym rozszerzeniem naszej działalności w Europie Środkowo- i Południowo-Wschodniej oraz w krajach byłego Związku Radzieckiego - komentuje Karl Petrikovics, szef Immoeastu, cytowany w komunikacie prasowym Magnat Real Estate.
Karl