Austriacki Immoeast, notowany na giełdach w Wiedniu i w Warszawie, nabył kompleks biurowy S-Park, położony w północnej części Bukaresztu. Jak podaje spółka, łączna wartość tej inwestycji wynosi 101,5 mln euro.
S-Park składa się z czterech połączonych ze sobą pięciopiętrowych bloków. Ich łączna powierzchnia użytkowa wynosi 45 tys. mkw. (34 tys. mkw. powierzchni biurowej netto do wynajęcia - według danych zawartych na stronie internetowej projektu). - Obiekt S-Park jest wyjątkową nieruchomością położoną w wyjątkowo dobrym miejscu - podkreśla Karl Petrikovics, prezes Immoeastu. Zdaniem przedstawicieli austriackiej firmy, to właśnie atrakcyjna lokalizacja projektu sprawiła, że jego powierzchnia jest już wynajęta w 95 proc., przy czym obiekt ma być oddany do użytkowania w sierpniu tego roku. - Obiekt tej jakości pasuje idealnie do naszego portfela nieruchomości biurowych w Bukareszcie - mieście, w którym praktycznie nie ma niewynajętych powierzchni - dodaje K. Petrikovics.
Tymczasem Bogdan Georgescu, partner zarządzający w Colliers International Romania, zwraca uwagę, że - zgodnie z zapowiedziami deweloperów - podaż nowych powierzchni biurowych w Bukareszcie do końca 2008 roku mogłaby wzrosnąć aż o 500 tys. mkw. (dla porównania, na koniec 2006 roku, w którym ukończono 14 biurowców, łączna podaż sięgała 430 tys. mkw.), co mogłoby wpłynąć na zwiększenie pustostanów i wyhamowanie wzrostów czynszów. Wskazuje jednak zarazem, że realizacja części planowanych projektów jeszcze się nie rozpoczęła. Jego zdaniem, realna podaż nowych powierzchni oferowanych w rumuńskiej stolicy w latach 2007-2008 nie przekroczy 400 tys. mkw.
Po zakupie S-Parku portfel rumuńskich nieruchomości Immoeastu liczy już 114 obiektów o łącznej powierzchni użytkowej 3,9 mln mkw. Szef spółki zapowiada, że w roku obrotowym 2007/2008 (rozpoczął się 1 maja) Rumunia pozostanie najważniejszym celem szeroko zakrojonego programu inwestycyjnego. - Osiągane tutaj zyski są nadal znacznie większe niż w krajach środkowoeuropejskich, trwa napływ międzynarodowych przedsiębiorstw, a dostępne powierzchnie są niemal w całości wynajęte. Rumunia obecnie jest w związku z tym jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków na terenie Unii Europejskiej - twierdzi K. Petrikovics. Program inwestycyjny Immoeastu na rok 2007/2008 przewiduje inwestycje o łącznej wartości około 6 mld euro. Dotychczas zrealizowane zostały transakcje o łącznej wartości 2,4 mld euro.