W sytuacji, gdy narzędzia reklamowe typu ATL (above the line), wykorzystujące środki masowego przekazu, takie jak radio, telewizja, prasa czy billboardy, jak również BTL (below the line), stają się mniej efektywne, coraz bardziej popularnym terminem stała się "masowa indywidualizacja". Polega ona na wykorzystaniu dostępnych technologii informatycznych do efektywnego ekonomicznie wyboru ofert kierowanych do klienta. Sposób ich adresowania ma być zgodny z jego oczekiwaniami odnośnie do kontaktu. Użyć trzeba wszystkich dostępnych informacji, żeby maksymalnie spersonalizować komunikat, na przykład zwracając uwagę na płeć klienta, jego imię, wykorzystując przy tym wiedzę o jego dotychczasowych kontaktach z przedsiębiorstwem czy usługach, z jakich korzystał.
Masa odchodzi w przeszłość
Potrzeba coraz bardziej precyzyjnego kierowania komunikatów marketingowych do klienta spowodowała, że średnia wielkość grup docelowych kampanii marketingowych w firmach działających na rynkach masowych w sektorze telekomunikacyjnym spadła z liczących kilkadziesiąt tysięcy do grup nieprzekraczających kilkaset osób. Przeciętna liczba kampanii marketingowych najbardziej zaawansowanych operatorów wzrosła do trzystu w ciągu miesiąca.
Prowadzenie kampanii marketingowych na taką skalę to przedsięwzięcie wymagające doskonałej organizacji oraz wsparcia systemów informatycznych. Muszą one pozwalać na pełną kontrolę jej przygotowania i realizacji, umożliwiaćzbieranie i przetwarzanie dużej liczby danych o klientach i ich interakcjach z przedsiębiorstwem oraz dawać możliwość dokładnej analizy efektów.
Marketing skrojony na miarę