Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. - Wszyscy, którzy przez ostatnie dwanaście miesięcy prowadzili działalność w sektorze mięsa lub żywca oraz posiadają chłodnie, będą mogli od 29 października bieżącego roku składać wnioski o dopłaty - poinformował Wojciech Mojzesowicz, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Dotyczy to przechowywania półtusz wieprzowych, a także ich części przez okres od trzech do pięciu miesięcy. Za realizację dopłat odpowiadać będzie Agencja Rynku Rolnego, która w przyszłym tygodniu ogłosi szczegółowe warunki ich udzielania.
- To są bardzo pozytywne informacje dla naszej spółki - mówi prezes Maciej Duda z koncernu mięsnego Duda. Jego zdaniem, firma na pewno na tym zarobi, bo posiada jedne z większych chłodni w Polsce. - Wystartujemy w przetargach. Trudno powiedzieć, ile na tym zyskamy, bo nie są jeszcze znane szczegółowe warunki udzielania dopłat. Jednak to jest dobra wiadomość także dla producentów trzody chlewnej, przestaną bowiem spadać ceny tuczników - dodaje Duda.
Minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz zaznacza, że sukces w negocjacjach z Komisją Europejską udało się osiągnąć dzięki wsparciu innych krajów. Nasz wniosek poparły: Austria, Belgia, Bułgaria, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Rumunia. - Jestem zadowolony, że Komisja podjęła działania tak szybko. Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny wprowadzono po raz pierwszy od przystąpienia Polski do UE - zaznacza Mojzesowicz.
To już druga w tym tygodniu dobra wiadomość dla rolników. Wczoraj MRiRW poinformowało o zgodzie KE na uruchomienie od przyszłego roku dopłat dla producentów truskawek i malin przeznaczonych do przetwórstwa. Początkowo planowano objęcie dopłatami plantacji o powierzchni minimum 0,3 ha. Polska wynegocjowała obniżenie tej granicy do 0,1 ha, co jest o tyle istotne, że przeciętna wielkość plantacji malin w naszym kraju wynosi 0,2 ha, a truskawek 0,36 ha. Rolnik starający się o dodatkową płatność będzie musiał zawrzeć umowę z przetwórcą owoców. Lista przetwórców zostanie opublikowana przez ARR. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 400 euro/ha. Oznacza to, że łącznie z płatnością podstawową plantator może otrzymać około 1800 zł/ha.