PricewaterhouseCoopers przeanalizował sytuację 285 spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Wnioski nie są optymistyczne – 64 firmy mogą być narażone na zwiększone ryzyko upadłości, a 94 cechuje niepewna sytuacja finansowa. Równocześnie spadła liczba spółek o najbardziej stabilnej sytuacji ze 136 do 127 w ciągu trzech miesięcy.
[srodtytul]Mizerne efekty cięć[/srodtytul]
Zdaniem ekspertów PwC wciąż najbardziej zagrożona jest branża deweloperska, podczas gdy w najlepszej kondycji są firmy z sektora mediowego, telekomunikacyjnego oraz IT. Lepiej radzą sobie mniejsze spółki – z indeksu sWIG80, z których 55 proc. znalazło się w strefie „bezpiecznej”.
PwC podkreśla, że część wskaźników dla firm poprawiła się w ciągu roku, ale wynika to jedynie z poprawy koniunktury na giełdzie. – W ciągu ostatniego roku wiele spółek obniżyło i zracjonalizowało wydatki, ograniczyło część nierentownych przedsięwzięć oraz usprawniło zarządzanie gotówką, jednak już w tej chwili widać, że niektóre z tych działań były nastawione jedynie na przeczekanie, a nie osiągnięcie głębokich zmian strategicznych – podkreśla Robert Nowak, menedżer w Dziale Doradztwa Biznesowego PwC.
[srodtytul]Podobna metoda[/srodtytul]