Wraz z nowelizacją z sierpnia 2009 r. kodeks spółek handlowych poddany został istotnym zmianom, których głównym celem jest zwiększenie sposobów uczestniczenia akcjonariuszy w pracy organów spółek publicznych oraz wprowadzenie licznych ułatwień urealniających uczestnictwo inwestorów mniejszościowych i instytucjonalnych w walnych zgromadzeniach publicznych spółek akcyjnych.
[srodtytul]Implementacja dyrektywy[/srodtytul]
Zmiany, które tak obszernie wprowadzono wraz z implementacją unijnej dyrektywy 2007/36/WE, dotyczą w szczególności spółki publicznej, w stosunku do której dotychczasowe regulacje uznawano za niewystarczające. To właśnie w tym zakresie podkreślano potrzebę wzmocnienia zasad ładu korporacyjnego, aktywizacji akcjonariuszy oraz wprowadzenia udogodnień w ramach transgranicznego wykonywania uprawnień.Instrumentami mającymi z założenia przeciwdziałać sytuacjom oderwania organów zarządzających i nadzorujących spółek publicznych od ich właścicieli (akcjonariuszy) są przede wszystkim nowe sposoby głosowania na walnym zgromadzeniu, które sięgając szeroko po możliwości, jakie niosą ze sobą tzw. zdobycze współczesnej techniki, prowadzą do zacieśniania i zintensyfikowania więzi na linii zarząd - inwestorzy oraz pozwalają na bezpośrednie zaangażowanie tych ostatnich w prace organów spółki publicznej.
Z punktu widzenia inwestorów, zwłaszcza tych drobnych, niejednokrotnie stanowiących istotny procent w akcjonariacie spółki publicznej, jak też inwestorów instytucjonalnych, którzy bez emocji (nieco zatem technicznie) wykonują swoje uprawnienia przez swoich pracowników, duże znaczenie będą mieć zmiany wprowadzające możliwość głosowania korespondencyjnego przy zastosowaniu odpowiednich formularzy, drogą elektroniczną, czy też jakże istotne zmiany w sposobie głosowania za pośrednictwem pełnomocników.
[srodtytul]Nowe możliwości[/srodtytul]