Akcjonariusze Netii w przyszłym tygodniu będą mogli wziąć udział w walnym zgromadzeniu i głosować przez Internet. Będzie to pierwszy przykład zastosowania tego sposobu uczestnictwa w WZA na polskim rynku kapitałowym.
[srodtytul]Tożsamość i język[/srodtytul] – Pracowaliśmy nad tym projektem od ponad dziewięciu miesięcy. W pewnym momencie wydawało się, że nie jest to do zrobienia, ale pokonaliśmy wiele przeciwności i w przyszłym tygodniu nasi akcjonariusze będą mogli się o tym przekonać. Przeprowadziliśmy trzy testy – mówi Tom Ruhan, członek zarządu Netii. Finalne rozwiązanie to owoc pracy zespołu, w którym projektem zajmuje się Rafał Wróblewski, prawnik Netii.
– Od strony technologicznej korzystamy z rozwiązania dostarczonego przez firmę Centrum Obsługi Spółki Kapitałowej, której założyciele wywodzą się z firmy WSEInfoengine (kierowanej obecnie przez Mirosława Szczepańskiego – red.). COSK zapewnia transmisję obrazu, interfejs do komunikacji tekstowej oraz platformę do zliczania głosów wchodzących do systemu zarówno z Internetu, jak i z sali obrad – mówi Wróblewski.Do najważniejszych problemów, z którymi trzeba było sobie poradzić, Ruhan zalicza weryfikację tożsamości osoby, która głosuje przez Internet, oraz zapewnienie zagranicznym, obcojęzycznym inwestorom dostępu do zrozumiałej dla nich wersji językowej przebiegu obrad.
Według Ruhana od osób uprawnionych do udziału w WZA, chcących głosować przez Internet, spółka będzie wymagała – jak zwykle – dokumentu osobistego lub wypisu z KRS (w przypadku instytucji). Kopie tych dokumentów spółka otrzyma pocztą elektroniczną. Ruhan zakłada, że tożsamość akcjonariusza weryfikuje też bank czy biuro maklerskie obsługujące daną osobę.
Po weryfikacji akcjonariusza lub pełnomocnika spółka przekaże im link do interfejsu internetowego oraz login. – W celu zalogowania konieczne też będzie potwierdzenie kilku dodatkowych informacji przekazanych przez akcjonariusza spółce przy rejestrowaniu akcji na WZA. Posługiwanie się przez osobę włączającą się do systemu takimi specyficznymi informacjami daje nam praktyczną pewność, że w WZA weźmie udział osoba uprawniona, zdolna do oddania ważnego głosu – dodaje Wróblewski. Zgłoszenia internetowego udziału w WZA będą przyjmować na dzień przed zgromadzeniem do godz. 12.