Przedstawiciele branży przyznają jednak, że produkt rozwija się dynamicznie i oferuje go coraz więcej firm. – Najczęściej korzystają z nich branże medyczna i rolnicza, choć sięgają po nie firmy budowlane i przemysłowe. Są to najbardziej aktywne sektory w pozyskiwaniu funduszy unijnych do rozwoju działalności – mówi Wiesława Strzymińska z VB Leasing.

Zwykle pożyczki udzielane są właśnie pod dotacje unijne. – Pożyczka znacznie ułatwia formalności związane z uzyskaniem dotacji – mówi Daniel Mrozek, odpowiedzialny za rozwój oferty produktowej w spółkach leasingowych BZ WBK.

BNP Paribas Lease Group jako jeden z pierwszych zaczął udzielać finansowania rolnikom, grupom producenckim. – Pożyczkobiorcami są przede wszystkim ci, którzy chcą skorzystać z dopłat unijnych, i przedsiębiorcy niebędący płatnikami podatku VAT – mówi Grzegorz Sierański, dyrektor departamentu małych i średnich przedsiębiorstw w BNP Paribas Lease Group.

Rata pożyczki jest zwolniona z podatku VAT, a więc obciążenia klienta są dużo niższe. Inaczej jest np. w przypadku leasingu operacyjnego, który jest traktowany jako usługa, a więc do raty klientowi dolicza się 22-proc. podatek. Pożyczki zdarzają się także w sytuacji finansowania nieruchomości w leasingu, np. gdy klient firmy leasingowej chce nią sfinansować VAT od nabytej nieruchomości.