Specjalisty poszukiwał Polbank. Przedstawiciele greckiej instytucji spotykali się także z maklerami z różnych biur. Czy oznacza to, że bank, który szuka w Polsce partnera finansowego, aby ruszyć z ofertą dla korporacji, buduje dom maklerski?
– Rekrutacja osoby z uprawnieniami maklerskimi była związana z wymogami dyrektywy MIFiD. Nie planujemy w najbliższym czasie tworzenia biura maklerskiego – zapewnia Kamil Chudzik, dyrektor biura prasowego Polbanku. Unijna dyrektywa, która w naszym kraju weszła w życie w tym roku, zaostrza przepisy dotyczące informowania o oferowanych produktach finansowych.
Z informacji „Parkietu” wynika, że Grecy interesowali się jednak polskim rynkiem kapitałowym, planując uruchomić w Warszawie biuro bankowości inwestycyjnej. Eurobank EFG Securities Investment Firm (część Eurobanku, którego polski oddział to Polbank) notyfikował nawet pod koniec 2009 r. działalność w Polsce bez otwarcia oddziału, na podstawie jednolitego paszportu unijnego. Plany zakładały szersze wyjście na polski rynek, pozyskano nawet osoby, które mogłyby kierować projektem.
Kryzys w Grecji zrewidował te plany. Nie tak dawno z Eurobank EFG Securities odszedł Stuart Harley, który zajmował się regionem Europy Środkowej i Wschodniej. Wcześniej znany był jako szef bankowości inwestycyjnej Citigroup w Moskwie.
Również w tym miesiącu rekrutację na stanowisko maklera prowadził m.in. Millennium Dom Maklerski – do regionalnych punktów obsługi klienta w Poznaniu, Bielsku-Białej i Katowicach.