Nastroje powinny się uspokoić

Pytania do... Izabeli Dąbrowskiej-Kasiewicz, analityka rynku zbóż w Banku BGŻ

Publikacja: 20.08.2010 08:02

Nastroje powinny się uspokoić

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

[b]Ostatnie tygodnie przyniosły gwałtowny wzrost cen pszenicy. Czy sytuacja już się uspokoiła?[/b]

Impulsem do wzrostu cen były obniżki prognoz tegorocznych zbiorów, głównie w Europie. W wyniku zwiększenia się zainteresowania inwestorów giełdowych kontraktami terminowymi na dostawy zboża nastąpiło oderwanie poziomu notowań cen zbóż od czynników fundamentalnych. Z prognoz wynika, że rzeczywiście w tym sezonie produkcja zbóż w skali światowej spadnie, ale będzie na poziomie nieodbiegającym od średniej z ostatnich lat. Cena pszenicy osiągnęła maksimum na giełdzie CBOT w Chicago 5 sierpnia, w dniu ogłoszenia przez Rosję zakazu eksportu zbóż. Ale już następnego dnia była silna korekta. W połowie ubiegłego tygodnia cena znów odbiła po publikacji raportu Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa, w którym kolejny raz obniżono szacunki dotyczące tegorocznej produkcji zbóż na świecie. W ostatnich dniach notowania cen zbóż spadają i znajdują się na poziomie z końca lipca.

[b]W przyszłym tygodniu decyzję o ewentualnym ograniczeniu eksportu pszenicy ma podjąć Ukraina. Czy wpłynie to na rynek?[/b]

W ubiegłym sezonie Ukraina wyeksportowała prawie tyle pszenicy, ile wszystkie kraje Unii Europejskiej razem wzięte. Wstrzymanie eksportu miałoby więc duży wpływ na ceny w Europie i na świecie. Przy obecnym rozchwianiu rynku ruch cen byłby widoczny także na największej na świecie giełdzie towarowej w Chicago.

[b]Rynki spekulują, że z zakazu eksportu pszenicy może wycofać się Rosja. Czy to możliwe?[/b]

Pojawiają się też sygnały, że zakaz może zostać przedłużony na przyszły rok. Rosja ma ogromne zapasy zbóż. Tylko zapasy interwencyjne kontrolowane przez państwo wynoszą 9,5 mln ton, z czego większość stanowi pszenica. Nie można wykluczyć, że rząd rosyjski, wprowadzając embargo, gra na zwyżkę cen, by sprzedać te zapasy z zyskiem. Oczekuję, że wraz z publikacją twardych danych odnośnie do tegorocznych zbiorów na półkuli północnej nastroje na giełdach terminowych i na rynku rzeczywistym uspokoją się i nastąpi sezonowy spadek cen zbóż.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28