Provident nie chciał podać rentowności obligacji (formalnie emitentem jest International Personal Finance Investment Polska) wprowadzonych do obrotu na Catalyst. Nie można jej było policzyć, bo wczoraj – podczas pierwszego dnia notowań – nie dokonano na nich transakcji. Kupon oparty jest na sześciomiesięcznej stopie WIBOR (obecnie 4,04 proc.) i marży równej 750 pkt bazowych. To oznacza, że oprocentowanie w bieżącym okresie odsetkowym wynosi 11,54 proc.
[srodtytul]Pożyczają na pożyczki[/srodtytul]
Pieniądze pozyskane z emisji mają zostać przeznaczone na spłatę części zobowiązań grupy International Personal Finance, oraz na finansowanie jej bieżącej działalności (udzielanie kredytów). Papiery dłużne zostaną wykupione 30 czerwca 2015 roku.
Właścicielem wszystkich akcji IPF Investment Polska jest brytyjska spółka matka grupy, która jest jednocześnie jednym z podmiotów udzielających gwarancji. Ma rating BB+ od agencji Fitch.
Emisja obligacji w Warszawie to kolejny etap dywersyfikacji źródeł finansowania biznesu grupy IPF. – W sierpniu wyemitowała obligacje na rynku londyńskim za 225 mln euro, czyli około 190 mln funtów – mówi Tomasz Trabuć, rzecznik prasowy Provident Polska. Wcześniej posiłkowała się kredytami konsorcjalnymi. W kilkunastu polskich bankach zaciągnęła je na sumę 50 mln funtów.