Stosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) już od dłuższego czasu na dobre zagościło w sprawozdaniach finansowych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Nie ulega jednakże wątpliwości, że zapewnienie pełnej zgodności standardów w dalszym ciągu stanowi pewne trudności. Dotyczy to szczególnie tych obszarów sprawozdawczych, gdzie standardy zapewniają wybór stosowania różnych dopuszczalnych rozwiązań bądź poprawność ich stosowania uzależniona jest od osądów kierownictwa. Wygląda również na to, że nie lada wyzwanie stanowi prawidłowe i rzetelne przedstawienie analiz wrażliwości danych finansowych na czynniki rynkowe i ekonomiczne.
Niemniej jednak warto zapewnić pełną zgodność z MSSF, w szczególności w trudnej sytuacji gospodarczej sprzyjającej wzrostowi niepewności i pogłębieniu braku zaufania do rynków kapitałowych. W takiej sytuacji MSSF mogą stanowić narzędzie, które może pomóc odbudować wiarygodność informacji sprawozdawczych, gdyż ich zastosowanie podnosi atrakcyjność spółek, między innymi dla potencjalnych inwestorów czy kredytodawców. Standardy te zapewniają przejrzystość i porównywalność sprawozdań, a także ułatwiają rozpoznanie ryzyka finansowego i gospodarczego związanego z daną spółką.
Przegląd zastosowania MSSF w polskiej praktyce
Aby ocenić sposób zaimplementowania MSSF pod tym kątem w polskiej praktyce, Deloitte przeprowadził pierwszy ogólny przegląd zastosowania tych standardów przez pryzmat spółek notowanych na GPW. Raport stanowi zatem pewnego rodzaju spojrzenie na MSSF oczami polskich spółek. Analizę opracowano na podstawie rocznych sprawozdań finansowych za 2011 r., sporządzonych zgodnie z MSSF, opublikowanych przez 40 grup kapitałowych notowanych na GPW. Próbę do analizy wybrano w sierpniu 2012 r. i obejmuje ona największe pod względem kapitalizacji spółki na rynku (wszystkie spółki z WIG20 oraz 20 losowo dobranych spółek z mWIG40). Łączna kapitalizacja spółek wybranych do analizy przekracza połowę wartości wszystkich firm notowanych na GPW. W celu zapewnienia szerokiego zakresu przeglądu zastosowania MSSF próbę do analizy dobrano w sposób mający zagwarantować różnorodność branż gospodarczych, takich jak instytucje finansowe czy banki.
Głównymi celami naszej analizy było ustalenie poziomu zróżnicowania sposobów prezentacji podstawowych części sprawozdań finansowych spółek giełdowych, sprawdzenie różnic w sposobach przestrzegania wymogów dotyczących ujawniania informacji i doboru zasad rachunkowości w ramach MSSF oraz wskazanie obszarów subiektywnych ocen i kluczowych szacunków uznawanych przez zarządy spółek giełdowych za najważniejsze i uwzględniających znaczące założenia poczynione w trakcie procesu sporządzania sprawozdań finansowych.
Wyniki przedstawione w raporcie zestawiono z efektami podobnej analizy przeprowadzonej przez Deloitte w Szwajcarii we wrześniu 2012 r. Takie podejście zapewniło porównanie sprawozdawczości stosowanej w Polsce do praktyk finansowych stosowanych na bardziej rozwiniętym rynku kapitałowym.