PARKIET: Inwestor dla Banku Częstochowa

Aktualizacja: 06.02.2017 04:18 Publikacja: 24.08.2000 06:13

Jerzy Pietrewicz, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska, potwierdził, że bank znalazł się na krótkiej liście chętnych do kupna akcji Banku Częstochowa. ? Inwestycja ta byłaby dla nas interesująca, m.in. w aspekcie konsolidacyjnym i utrzymania odrębnego funkcjonowania obydwu banków. Posługujemy się wspólnym systemem informatycznym, Bank Częstochowa ma także klientów związanych z lokalnymi jednostkami samorządu terytorialnego, co zgodne jest z przyjętą przez BOŚ strategią budowania bazy klientów ? twierdzi Jerzy Pietrewicz.

Wiceprezes potwierdził również sugestie ?Rzeczpospolitej?, że złożenie przez BOŚ oferty wiąże się z otrzymaniem propozycji od nadzoru bankowego, który włączył się w poszukiwanie partnera strategicznego dla Banku Częstochowa. Nie bez znaczenia jest również ubieganie się o zgodę KNB przez Skandinaviska Enskilda Banken na zakup ponad 33% akcji BOŚ. SEB zawarł bowiem umowę z Kredyt Bankiem na odkupienie od niego posiadanych akcji BOŚ.

Nie jest zatem wykluczone, że złożenie oferty prze BOŚ wynikało z wcześniejszego porozumienia między SEB i nadzorem bankowym. Sprzedaż 1-1,5 mln akcji nowej emisji (dających od 30,5 do 39,6% głosów na WZA Banku Częstochowa) Bankowi Ochrony Środowiska, którego z kolei strategicznym akcjonariuszem zostałby jeden z największych szwedzkich banków, mogłoby rozwiązać problemy częstochowskiego banku.

Według ?Rzeczpospolitej? drugim bankiem zainteresowanym kupnem Banku Częstochowa znajdującym się na krótkiej liście jest BRE. Bank nie udzielił komentarza w tej sprawie. Marek Chakowski, prezes Banku Częstochowa, potwierdził jednak, że rada nadzorcza banku zezwoliła dwóm firmom na przeprowadzenie badań spółki. ? Obydwaj inwestorzy czas na badanie mają do 30 sierpnia. Do połowy września oczekujemy bowiem od nich złożenia wiążących ofert ? zapowiada prezes. Jego zdaniem tempo wyboru inwestora podyktowane jest obowiązkiem złożenia prospektu emisyjnego do KPWiG przed końcem września.

AG

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku