Coraz więcej pracy w Unii

Aktualizacja: 23.02.2017 02:37 Publikacja: 30.03.2007 09:27

Stopa bezrobocia w Niemczech zmniejszyła się w marcu do 9,2 proc., czyli poziomu najniższego od prawie sześciu lat. We Francji jest jeszcze lepiej - bezrobocia na poziomie 8,4 proc. nie widziano tam od prawie ćwierć wieku.

Niemiecka stopa bezrobocia, uwzględniająca wpływ tzw. czynników sezonowych, spadła w porównaniu z lutym o 0,1 pkt proc. Liczba osób poszukujących zatrudnienia spadła o 65 tys., do 3,83 miliona - podał Federalny Urząd Pracy w Norymberdze. Według szefa urzędu Franka-Juergena Weise, poprawa na rynku pracy wynika ze stabilnego wzrostu niemieckiej gospodarki. - Dobrze, że poprawa dosięga zarówno wschodnich, jak i zachodnich części kraju i dotyczy właściwie wszystkich sektorów, zarówno nastawionych na eksport jak i na sprzedaż na rynku wewnętrznym - mówił Weise.

W zeszłym roku gospodarka sąsiadów zza Odry wzrosła o 2,7 proc., najbardziej od sześciu lat. Część ekonomistów spodziewa się podobnego wyniku w tym roku, mimo źle odebranej przez firmy i konsumentów podwyżki podatku VAT, przeprowadzonej z początkiem stycznia.

Więcej pracy jest też we Francji. Stopa bezrobocia w lutym spadła do 8,4 proc., z 8,6 proc. notowanych w styczniu, i jest najniższa od 24 lat - poinformowała gazeta "Les Echos", powołując się na dane urzędu statystycznego. Oficjalny raport ukaże się dziś. Według prognoz ekonomistów, bezrobocie miało spaść do 8,5 proc.

Dziś dane o rynku pracy publikuje też Eurostat. W styczniu stopa bezrobocia w całej Unii Europejskiej wynosiła 7,5 proc., a w liczącej 13 państw strefie euro 7,4 proc. Wskaźniki są najlepsze od co najmniej kilkunastu lat, a ekonomiści oczekują jeszcze lekkiej poprawy. W Polsce Eurostat szacował bezrobocie na 12,6 proc., najwyższe w UE.

Lepsza sytuacja na rynku pracy ma jednak także negatywne skutki, na co zwróciła wczoraj uwagę Komisja Europejska. Jej eksperci przestrzegli w cokwartalnym raporcie na temat gospodarki, że można spodziewać się wzrostu żądań płacowych europejskich pracowników. A jeśli płace będą rosnąć szybciej niż wydajność, wówczas może to doprowadzić do przyspieszenia inflacji.

Bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego