Do 156,3 mld euro zwiększyło się w końcu ubiegłego roku zadłużenie zagraniczne Polski - wynika z opublikowanych wczoraj danych NBP. Było o ponad 21 proc. większe niż rok wcześniej.

W samym ostatnim kwar- tale 2007 roku zagraniczne zobowiązania polskich podmiotów zwiększyły się o 11 miliardów euro. Po około trzech miliardów euro długów zaciągnęły banki komercyjne, NBP oraz firmy z sektora realnego. O nieco ponad 2 mld euro wzrosło zadłużenie sektora rządowego i samorządów.

11-miliardowy przyrost zadłużenia miał miejsce w okresie problemów z płynnością na zagranicznych rynkach finansowych. Były one szczególnie widoczne na rynku międzybankowym. Przyrost zagranicznego zadłużenia polskich banków był możliwy m.in. dzięki uzyskiwaniu pożyczek od zagranicznych właścicieli.

Z danych banku centralnego wynika, że stopniowo pogarsza się struktura polskiego zadłużenia. Udział zobowiązań krótkoterminowych w całości zadłużenia, który pod koniec 2006 r. wynosił jeszcze 20 proc., rok później zwiększył się do 25 procent.

Równocześnie stopniowo zwiększa się proporcja zadłużenia zagranicznego do produktu krajowego brutto. W 2005 r. zagraniczne długi krajowych podmiotów odpowiadały 44 proc. PKB. Pod koniec ubiegłego roku było to 48 proc.