Wyniki będą trudne do utrzymania

Aktualizacja: 28.02.2017 00:44 Publikacja: 05.04.2008 13:24

Przyszli emeryci, którzy powierzyli pieniądze Pekao PTE, w ciągu ostatnich trzech lat zyskali ponad 35 proc. To najlepszy rezultat osiągnięty w tym czasie przez fundusze emerytalne - wynika z zestawienia Komisji Nadzoru Finansowego. Mniej szczęścia mieli klienci Bankowego, Aegona czy Nordei. W przypadku tego pierwszego stopa zwrotu wyniosła niespełna 26 proc. Wszystkie fundusze zdołały jednak przekroczyć minimalną wymaganą stopę zwrotu - 15,74 proc.

Wyniki, uwzględniające także rezultaty za I kwartał tego roku, byłyby lepsze, gdyby nie zła passa, jaką ostatnio mają OFE. Marzec był piątym z kolei miesiącem, kiedy wartość ich jednostek rozrachunkowych spadała. OFE tracą na akcjach i obligacjach. Co dalej?

- Wprawdzie polska gospodarka w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat ma przed sobą dobre perspektywy, ale rezultaty, które w analizowanym okresie osiągnęły otwarte fundusze emerytalne, będą trudne do powtórzenia - uważa Tomasz Bańkowski, prezes Pekao PTE. I to przy przyjmowanym przezeń założeniu, że Europa Środkowa nie ucierpi za bardzo w związku z kryzysem na rynku amerykańskim. - W długiej perspektywie, 20-30 lat, sądzę, że wyniki OFE powinny przekroczyć wzrost PKB - mówi jednak Bańkowski.

Według niego, o sukcesie inwestycyjnym Pekao zadecydowało wcześniejsze niż innych OFE wyjście z inwestycji w akcje małych i średnich spółek w ubiegłym roku i transfer pieniędzy w akcje firm z WIG20.

- Jak zwykle w takich przypadkach zawiniły nietrafione decyzje co do selekcji aktywów - tak Krzysztof Lutostański, prezes PTE Bankowy, tłumaczy słabe rezultaty swojego OFE. Zaznacza jednak, że na ostateczny wynik nie złożyła się jedynie sytuacja na giełdzie w ostatnich miesiącach. - Mieliśmy też gorsze okresy w ciągu kilku miesięcy 2005 roku i na przełomie lat 2006 i 2007 - podkreśla. Czy OFE uda się powtórzyć wyniki? - To wróżenie z fusów. Jednak jeśli w latach 2009 i 2010 sytuacja na giełdzie będzie podobna do obecnej, to zwiększy się ryzyko nieosiągnięcia minimalnych stóp zwrotu - uważa.

KNF obliczyła, że wartość polskich akcji w portfelach OFE zwiększyła się na koniec marca o 1,1 mld zł do 43,7 mld zł.

Stopa minimalna albo dopłata

Jeżeli otwarty fundusz emerytalny osiągnął stopę zwrotu niższą od minimalnej wymaganej stopy, to PTE zarządzające tym funduszem zobowiązane jest do pokrycia niedoboru z tzw. rachunku rezerwowego. Jeśli to nie wystarczy, różnica pokrywana jest ze środków własnych PTE.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28