Amerykanie w marcu znów tracili pracę

Aktualizacja: 28.02.2017 00:21 Publikacja: 05.04.2008 14:48

Trzeci miesiąc z kolei spadła liczba etatów w amerykańskiej gospodarce, a bezrobocie wzrosło do 5,1 proc., poziomu najwyższego od września 2005 r. Wygląda więc na to, że recesja w Stanach staje się faktem.

W sektorach pozarolniczych ubyło 80 tys. stanowisk pracy, w porównaniu z 76 tys. w lutym. Dane okazały się wyraźnie gorsze od przewidywań ekonomistów, którzy oczekiwali utraty w marcu 50 tys. etatów.

- Prawdopodobieństwo recesji jest obecnie bardzo duże. Zdarzy się cud, jeśli gospodarka jednak będzie w stanie rosnąć, bo przecież mniej pracy oznacza mniej płacy, co jest hamulcem dla wydatków konsumpcyjnych - skomentował Chris Rupkey, główny ekonomista z oddziału Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ w Nowym Jorku.

Po stopie bezrobocia oczekiwano, że z lutowych 4,8 proc. podskoczy do 5,0 proc. Okazała się o 0,1 pkt proc. wyższa.

Ekonomiści spodziewają się, że w celu wspomożenia gospodarki amerykański bank centralny będzie w dalszym ciągu obniżać stopy procentowe. Jego szef Ben Bernanke w tym tygodniu po raz pierwszy, odkąd w wakacje wybuchł kryzys na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych, przyznał, że wystąpienie recesji jest całkiem możliwe. Od tamtego czasu główna stopa spadła o 300 pb., do 2,25 proc., a zdaniem części fachowców, docelowo nawet może zostać ścięta do 1 proc.

Redukcje etatów dotyczą w dużej mierze branży finansowej, która najbardziej ucierpiała w wyniku kryzysu subprime. Banki inwestycyjne z Wall Street w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy zwolniły 34 tys. pracowników, najwięcej od czasu pęknięcia bańki na rynku dotcomów siedem lat temu. Na przykład, bank Lehman Brothers zmniejszył zatrudnienie prawie o jedną piątą. Z racji, że dotknięci spadkami cen domów i notowań akcji Jankesi ograniczyli wydatki konsumpcyjne, mocno cierpią także inne branże. Do kolejnych zwolnień przymierza się między innymi koncern Ford Motor.

Amerykanie liczą się z tym, że sytuacja na rynku pracy będzie się pogarszać. Także dlatego ich zaufanie do gospodarki jest najniższe od pięciu lat.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego