Jedyna zaplanowana na ten rok transakcja sprzedaży portfela regularnych kredytów hipotecznych, której organizatorem miał być Bank Millennium, najprawdopodobniej nie dojdzie do skutku. - Powodem są ograniczenia natury prawnej - wyjaśnia Wojciech Kaczorowski, rzecznik prasowy Millennium. Jego instytucja była inicjatorem największej ubiegłorocznej transakcji. Chodziło o sprzedaż wierzytelności leasingowych, wartych 850 mln zł, oraz kredytów detalicznych o wartości nominalnej 103 mln zł.
Nawet gruby portfel mało jest wart
Korzystne rozwiązania obowiązują natomiast w przypadku sprzedaży złych kredytów (czyli takich, które w ogóle przestały być spłacane lub których spłata jest bardzo nieregularna). Od pewnego czasu istnieją przepisy, które umożliwiają przekazanie danych dłużników serwiserowi (firmie windykacyjnej) oraz organizatorowi emisji papierów i agencji ratingowej. I wygląda na to, że w tym roku nie zabraknie chętnych do wykorzystywania mechanizmu sekurytyzacji. Przedstawiciele funduszy sekurytyzacyjnych spodziewają siź, że w 2008 r. bździemy świadkami kolejnych rekordowych transakcji. - Obecnie przygotowywane są trzy duże przetargi - mówi Iwona Słomska, rzecznik firmy Kruk. Nie chce jednak ujawnić, które instytucje są ich inicjatorami.
Z naszych informacji wynika, że ponad połowa wierzytelności bankowych, które mają zostać sprzedane w tym roku, będzie pochodzić z aktywów PKO BP. Na początku kwietnia upłynął termin składania ofert w - najprawdopodobniej - największym tegorocznym przetargu na sprzedaż wierzytelności korporacyjnych, ogłoszonym przez tę instytucję. Zostały one zakwalifikowane jako "stracone", w związku z czym cena, jaką bank uzyska za ten portfel, będzie prawdopodobnie stanowiła zaledwie niewielki ułamek jego nominalnej wartości.
W tym roku do sprzedaży części wierzytelności korporacyjnych przygotowuje się Bank Pekao, który dotychczas tego typu transakcji nie przeprowadzał. - Aktualnie realizowany jest projekt sprzedaży portfela korporacyjnych wierzytelności nieregularnych. Zamierzamy zrealizować tę transakcję do końca roku - wyjaśnia Anna Papka z biura prasowego banku. - Pozwoli to zmniejszyć wolumen wierzytelności nieregularnych, podwyższyć wskaźnik jakości kredytowej i zoptymalizować strukturę portfela kredytowego - dodaje.
Prawne możliwości przeprowadzenia sekurytyzacji części portfela kredytów detalicznych analizuje BRE Bank. - W poprzednich latach dokonywaliśmy jedynie sprzedaży nieregularnych kredytów detalicznych i korporacyjnych - mówi Michał Pielasa, główny specjalista w Departamencie Rynków Finansowych BRE Banku.