Euro zmniejszy zyski

Aktualizacja: 27.02.2017 22:38 Publikacja: 17.04.2008 13:26

W okresie tuż przed wprowadzeniem w Polsce euro i tuż po tym zyski krajowych banków obniżą się o ponad 3,5 mld złotych - wynika z szacunków Narodowego Banku Polskiego.

Dla porównania - ubiegłoroczny zysk sektora bankowego, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 13,7 mld złotych.

Przed wejściem do strefy euro banki będą musiały wydać około 1,7 mld zł na dostosowanie systemów informatycznych, uruchomienie rozliczeń bezgotówkowych oraz wprowadzenie nowej waluty do obiegu gotówkowego.

Z kolei już po wejściu Polski do strefy euro krajowy sektor bankowy powinien się liczyć z utratą dochodów rzędu 2 mld zł rocznie, przede wszystkim z powodu wyeliminowania transakcji wymiany złotego na euro.

Koszty przed wejściem do strefy euro można ograniczyć poprzez skrócenie okresu przejściowego, w którym można by było płacić jednocześnie w złotych i euro.

Sylwester Kozak, autor opracowania na temat konsekwencji wejścia Polski do strefy euro dla banków (jest ono częścią powstającego raportu na temat kosztów i korzyści członkostwa w eurolandzie), wskazuje, że precyzyjne oszacowanie wpływu nie jest możliwe.

Zwraca na przykład uwagę, że obniżenie stóp procentowych w Polsce do poziomu obowiązującego w strefie euro doprowadzi do ograniczenia dochodów odsetkowych działających w Polsce banków.

Kozak ocenia jednak, że "wprowadzenie euro w Polsce będzie dla banków szansą na osiągnięcie długoterminowych korzyści".

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego