W kwietniu wartość wskaźnika Pengab wzrosła do 42,1 punktu, czyli był on o 4,4 pkt proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (Pengab jest syntetycznym wskaźnikiem odzwierciedlającym nastroje panujące w sektorze bankowym). Większość jego przedstawicieli oczekuje dalszego wzrostu sprzedaży kredytów konsumenckich i mieszkaniowych. Jednocześnie bankowcy uważają, że oznaki spowolnienia gospodarczego, spowodowanego kryzysem w Stanach Zjednoczonych, pojawią się w drugiej połowie tego roku. Jednak - ich zdaniem - nie zagrożą one dobrym perspektywom rozwoju polskiej gospodarki. Na razie prawie połowa przedstawicieli instytucji finansowych dostrzega poprawę sytuacji gospodarczej, natomiast o jej pogorszeniu mówi tylko 4 proc. Dalszej poprawy sytuacji ekonomicznej spodziewa się 61 proc., natomiast pogorszenia - 1 proc. bankowców.

W kwietniu 64 proc. instytucji finansowych podniosło oprocentowanie kredytów i zdecydowana większość przedstawicieli sektora oczekuje, że ten trend się utrzyma. Mimo to prawie 80 proc. banków odnotowało wzrost akcji kredytowej, a ich przedstawiciele nie spodziewają się spowolnienia w tym obszarze.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, podkreśla, że obniża się odsetek kredytów nieregularnych. Przyznaje jednak, że jest to związane z dynamicznym rozwojem akcji kredytowej. - Obecnie w obszarze kredytów mieszkaniowych odsetek złych kredytów wynosi 1,5 proc., wobec 3,3 proc. przed trzema laty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jakość portfela ujawnia się po 3-5 latach od ich udzielenia - stwierdza.

W połowie banków odnotowano spadek sprzedaży jednostek funduszy inwestycyjnych (wzrost nastąpił w 10 proc. instytucji). Mimo to dominują pozytywne nastroje - zaledwie 16 proc. bankowców oczekuje dalszego spadku sprzedaży jednostek TFI, natomiast 84 proc. spodziewa się, że poziom sprzedaży wzrośnie lub nie ulegnie zmianie.

Przedstawiciele sektora bankowego przewidują, że w 2008 r. inflacja wyniesie 4,34 proc., czyli o 0,03 pkt proc. mniej w porównaniu z przewidywaniami marcowymi. Prawie 65 proc. przedstawicieli sektora pozytywnie ocenia ostatnią decyzję Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp proc. o 25 pkt bazowych. Jednocześnie opinia co trzeciego bankowca na temat ostatnich działań RPP jest negatywna. Panuje natomiast zgodność w pozytywnej ocenie działań Komisji Nadzoru Finansowego odnośnie do monitorowania reklam banków pod kątem ewentualnego wprowadzania klientów w błąd.