Piątkowe dane bardzo pozytywnie wpłynęły na rentowności obligacji

Warszawa, 18.04.2008 (ISB) - Mijający tydzień na rynku obligacji był dość spokojny i stabilny, ale w piątek nastąpiło prawdziwe trzęsienie ziemi. Zdaniem analityków, bardzo niska dynamika produkcji przemysłowej w marcu odsunęła w czasie kolejną podwyżkę stóp procentowych i rentowności polskich papierów natychmiast poszybowały w dół.

Aktualizacja: 27.02.2017 21:20 Publikacja: 18.04.2008 17:13

"Przez cały miniony tydzień rentowności polskich obligacji były dość stabilne, co było spowodowane niejasnymi i niejednoznacznie interpretowanymi danymi z gospodarki. Sporo zamieszania powodowali także członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), którzy wypowiadali się dość często sugerując zarówno podwyżki stóp, jak i utrzymanie status quo" - powiedział analityk Banku Pekao SA, Marcin Bilbin.

Ekonomista dodał jednak, że względny spokój panował tylko do piątku, gdy Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dane o zaledwie 0,9-proc. dynamice produkcji przemysłowej w kwietniu.

"Po piątkowej informacji o bardzo słabej dynamice produkcji przemysłowej na rynku obligacji nastąpiła rewolucja i rentowności na całej krzywej spadły o ponad 10 pb. Rynek natychmiast 'zdjął' z wycen kwietniową podwyżkę stóp procentowych" - wyjaśnił Bilbin.

Analityk Pekao SA dodał, że przyszły tydzień nie powinien już zmienić decyzji RPP, choć we wtorek, 22 kwietnia GUS poda jeszcze dane o sprzedaży detalicznej. Bilbin dodaje również, że bardzo optymistycznie przedstawia się sytuacja na rynkach bazowych.

"Widać wyraźną zmianę na świecie, rośnie apetyt na ryzyko. W takiej sytuacji przyszły tydzień, a szczególnie jego początek zapowiada się bardzo optymistycznie dla naszych papierów" - przewiduje analityk Pekao SA.

W piątek ok. godz. 15:35 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 6,12% (wobec 6,26% tydzień wcześniej), pięcioletnie notowano na poziomie 6,04% (wobec 6,18%), a rentowności dziesięcioletnich wyniosły 5,91% (wobec 6,06%). (ISB)

lk/maza

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego