Wyłączenie z zakładów emerytalnych (ZE) funduszy i utworzenie z nich osobnej osoby prawnej z wydzielonymi aktywami - to zmiana w projekcie ustawy o ZE, na jaką w tym tygodniu zdecydować się może resort pracy.
Takie rozwiązanie zaproponowali eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Warszawskiego: Marek Góra, Wojciech Otto oraz Marian Wiśniewski. "Z przepisów dotyczących funduszy i towarzystw emerytalnych należy skopiować sposób, w jaki uregulowane jest rozdzielenie podmiotów" - piszą w swojej ekspertyzie. Sugerują tym samym rozdzielenie prawne mających powstać zakładów emerytalnych i funduszy emerytur kapitałowych, którymi zakłady zarządzają. Ich zdaniem, zwiększy to bezpieczeństwo środków gromadzonych na emerytury.
W podobny sposób z aktywów zakładów emerytalnych mają zostać wydzielone aktywa Funduszu Wyrównawczego. W założeniu ma on przekazywać środki zakładom stratnym z powodu zbyt dużej liczby kobiet wśród klientów. Kobiety wydłużają bowiem średni czas wypłat.
- W takiej sytuacji zakład będzie lokować otrzymane z OFE pieniądze do funduszu i zajmie się tylko ich obsługą - mówi Mariusz Kubzdyl, wicedyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych w resorcie.
Kolejnym rozważanym krokiem są zmiany w wymogach kapitałowych i limitach lokowania środków emerytów - co zapowiadaliśmy dwa tygodnie temu. Jednak w tej sprawie, jak wynika z naszych informacji, resort nie ma jeszcze sprecyzowanych kierunków zmian.